Niemal każdego lata przez kraj przetacza się fala upałów - czasem trwa zaledwie kilka dni, innym razem utrzymuje się przez cały miesiąc. W każdym razie zawsze jest tak samo niebezpieczna szczególnie dla osób starszych i mających problemy zdrowotne.
Lato przyszło wyjątkowo wcześnie i uradowało tym miłośników kąpieli słonecznych. Długie weekendy majowe sprzyjają także zagranicznym eskapadom po słońce. Jednak aby było bezpiecznie na plaży i po plaży należy zastosować się do kilku rad.
W upalne dni osobom starszym należy się szczególna uwaga. W podeszłym wieku zaczynają występować zaburzenia w odczuwaniu pragnienia. Dodatkowo przygotowanie napoju może czasem sprawić trudność osobom starszym. Dlatego pamiętajmy w upalne dni o osobach starszych – członkach naszych rodzin i sąsiadach gdyż przegrzanie organizmu może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru.
Lekarze i meteorolodzy ostrzegają przed rozpoczynającą się po raz kolejny tego lata falą ekstremalnych upałów. Temparatura w najbliższych dniach może sięgnąć nawet 36 stopni. Szczególnie narażone na skutki upału są osoby starsze, dzieci, chorzy, a także domowe zwierzęta.
Nad Polskę nadciąga fala upałów. Temperatury powietrza sięgać mogą nawet 36 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 3. stopnia (w 3 stopniowej skali) w związku z wysokimi temperaturami, które są prognozowane na przeważającym obszarze naszego kraju. Przed wysokimi temperaturami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które przygotowało odpowiedni poradnik.
W czasie upałów cierpią nie tylko ludzie ale także psy, koty i inne zwierzęta. Jeśli zostawiamy je na dłłużej same w domu, trzeba zadbać o dostęp do chłodniejszych pomieszczeń. Gdy zabieramy zwierzę ze sobą, nigdy nie zostawiajmy go w zamkniętym samochodzie. To podstawowe, ale nie jedyne zasady postępowania z domowym zwierzęciem w lecie.
Jedna fala upałów już za nami, ale lato w pełni, więc wysoka temperatura na pewno jeszcze powróci. Cieszą się nią ci, którzy w takie dni korzystają z urlopów, ale dla wielu to ciężki okres, a dla osób starszych często wręcz niebezpieczny.
Podczas opalania ciało człowieka narażone jest na wiele niebezpiecznych chorób i dolegliwości. Najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych oraz udaru cieplnego, które spowodowane są nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Najpoważniejszą konsekwencją związaną ze zbyt długim opalaniem są nowotwory skóry.
Długie letnie słoneczne dni i wysokie temperatury to nie tylko doskonała okazja do weekendowej ucieczki z miasta i wypoczynku na świeżym powietrzu. To również czas, w którym sercowcy, przewlekle chorzy i osoby starsze muszą na siebie szczególnie uważać - alarmują lekarze.
Udar cieplny jest stanem przegrzania organizmu. Prawidłowo działający organizm dąży do zachowania równowagi cieplnej, czyli utrzymywania temperatury ciała w pewnym zakresie temperatur. Jest to tzw. termoregulacja. Jednak przy większej podaży ciepła ze strony organizmu lub ograniczonych możliwościach oddawania tego ciepła do otoczenia (wywołanych na przykład za dużą temperaturą otoczenia) albo większej podaży ciepła z otoczenia (upał, przebywanie bez osłony na otwartym słońcu), może dojść do zaburzenia mechanizmów termoregulacji i w efekcie przegrzania organizmu. Naturalna "klimatyzacja" organizmu ma po prostu swoją określoną wydajność, i jeśli jest zbyt gorąco to przestaje poprawnie pracować i dochodzi do przegrzania. Przegrzanie może skutkować stanem chorobowym czyli udarem cieplnym. W cięższych przypadkach udar cieplny może stanowić zagrożenie dla życia.
Przyszło już kilka dni temu ale od dziś króluje oficjalnie - o 7:04 słońce weszło w znak Raka, co dało początek astronomicznemu latu, stanowiąc równocześnie moment przesilenia letniego. Najbliższe noce należą do najdłuższych w całym roku, jednak od dziś dnia zacznie ubywać.
Po długiej zimie i krótkiej, kapryśnej wiośnie, mamy pełnię lata u jego progu. Oznacza to piękne, słoneczne dni ale także upały i burze. Charakterystyczne dla letnich dni zjawiska pogodowe bywają jednak niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, osób chorych i starszych.
Tropikalne upały, które nawiedziły nasz region, ostre słońce, „ciężkie”, przedburzowe powietrze, nagłe spadki ciśnienia – to warunki, które niestety sprzyjają omdleniom. Podczas takiej pogody ich liczba zwykle drastycznie rośnie. Warto jednak wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować.
Zasłabnięcia, omdlenia i co gorsze odwodnienia organizmu to w ostatnim czasie najpowszechniejsze typy dolegliwości. Przyczyną są trwające od kilku dni upały. Według lekarzy, najlepszym sposobem na ich przetrwanie jest picie dużych ilości wody.
Rozpoczynają się wakacje i sezon urlopowy - to czas swobody, beztroski, wypoczynku i relaksu. Niemniej jednak jest to również czas wielu zagrożeń. Uciążliwe upały, wysiłek fizyczny, nagły stres czy szok temperaturowy po zetknięciu z zimną wodą mogą wywołać zatrzymanie akcji serca.