Wyższy średni wynik pomiaru ciśnienia w dorosłym wieku wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia dwóch najczęstszych typów udaru, ostrzegają eksperci z University of Michigan.
Jak czytamy w raporcie z badań opublikowanym w magazynie Neurology, oznaki ostrzegawcze przed udarem niedokrwiennym mogą być widoczne już siedem dni przed atakiem i wskazują na konieczność szybkiego znalezienia pomocy medycznej.
Wariant genetyczny, który pomógł naszym przodkom w zamieszkaniu na półkuli północnej może mieć jednocześnie wpływ na rozwój migren.
Udar mózgu to trzeci powód zgonów i powszechnie występująca przyczyna niepełnosprawności osób po 40. roku życia. W leczeniu tego schorzenia liczy się czas – szybkie postawienie diagnozy jest kluczowe dla dalszego postępowania i rozpoczęcia rehabilitacji. Trzeba pamiętać, że udar mózgu to już nie wyrok – zapewnia prof. Alina Borkowska, kierownik Katedry Neuropsychologii Klinicznej CM UMK w Bydgoszczy.
Warto serwować sobie kieliszek wina do obiadu czy wypić drinka wieczorem, dzięki temu można zmniejszyć ryzyko udaru.
Zolpidem, jeden z leków na bezsenność, może pomóc pacjentom po udarze szybciej wrócić do zdrowia.
29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu, ustanowiony przez World Stroke Organization (WSO). Ma on uświadamiać, jak groźnym zjawiskiem jest udar mózgu i jego konsekwencje, ale przede wszystkim, jak do niego nie dopuścić. W tym roku Fundacja Udaru Mózgu nagłaśnia kampanię "Stop migotaniu" przypominając, że to migotanie przedsionków jest jedną z najgroźniejszych przyczyn udaru mózgu, z którą na szczęście można skutecznie walczyć.
Udar mózgu każdego roku dotyka w Polsce około 70 tysięcy osób, w tym prawie połowa pacjentów do końca życia zmaga się z większą lub mniejszą niepełnosprawnością. Jednym z częstych następstw udaru, obok paraliżu, jest afazja, czyli utrata zdolności mowy. Kluczową rolę w powrocie chorego do sprawności odgrywa profesjonalna rehabilitacja.
Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 od co najmniej dekady, cechują się znacznie wyższym ryzykiem wystąpienia udaru niedokrwiennego, odkryli uczeni z Centrum Medycznego Columbia w Nowym Jorku.
Oczyszczanie wnętrza tętnicy za pomocą specjalnych przyrządów, usuwanie części czaszki w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz niej, czy specjalne stenty wkładane pod tętniaka - duża liczba zachorowań na udar mózgu powoduje, że w Polsce wprowadzanych jest coraz więcej nowoczesnych metod leczenia tej choroby. Są inwazyjne, ale bezpieczne, zmniejszają śmiertelność, niektóre z nich są także refundowane, a więc dostępne dla każdego.
Rocznie na świecie udar mózgu dotyka około 15 milionów osób. To jedna z najczęściej występujących przyczyn śmierci oraz niepełnosprawności psychofizycznej. Konsekwencje udaru mózgu można jednak ograniczyć, a nawet odwrócić, dzięki natychmiast podjętej rehabilitacji.
Dziś obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na problem udaru mózgu, który rocznie na świecie dotyka około 15 mln osób. W leczeniu tej choroby liczy się przed wszystkim czas – szybkie postawienie diagnozy ma wpływ dalsze leczenie. Konsekwencje tego schorzenia można zmniejszyć czy nawet odwrócić – warunkiem jest podjęcie natychmiastowej rehabilitacji.
Nowe badania wskazują, że palacze mają istotnie większe ryzyko udaru mózgu i doświadczają go w znacznie młodszym wieku niż inni.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca