Ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności poprawiają funkcjonowanie mózgu u osób starszych nawet przez 5 lat.
Witamina B6 jest ważna dla metabolizmu mózgu. Niski jej poziom wiąże się z zaburzeniami pamięci i zdolności uczenia się, nastrojem depresyjnym, a nawet depresją. U osób starszych niedobór witaminy B6 ma związek z utratą pamięci i demencją.
Krótkotrwały stres trwający zaledwie kilka godzin może zaburzyć komunikację komórek mózgowych w obszarach związanych z uczeniem się i pamięcią.
Naukowcy badali pary dorosłych bliźniąt, aby sprawdzić, jak wzajemne oddziaływanie genetyki i środowiska wpływa na przetwarzanie poznawcze - sposób myślenia ludzi. Jak się okazuje, niektóre zdolności poznawcze wydają się być regulowane bardziej przez czynniki środowiskowe niż przez genetykę.
Większość przeszczepów przeprowadza się z użyciem narządów od starszych dawców do młodszych biorców. Wówczas komórki mogą się starzeć - czyli wejść w stan, w którym przestają się rozmnażać i wydzielają substancje chemiczne negatywnie wpływające na sąsiednie komórki. Takie komórki gromadzą się w narządach starszych dawców i mogą potencjalnie pogarszać wyniki przeszczepu.
Poszukiwanie naturalnych związków, które mogą zahamować związane z wiekiem osłabienie funkcji poznawczych, stało się ostatnio popularnym kierunkiem badań nad zdrowym starzeniem się. Przewidywano, że trygonelina może być pomocna.
Posiłki pełne tłuszczu szkodzą komórkom mózgu, co odpowiada za związek między dietą wysokotłuszczową a zaburzeniami pamięci - szczególnie w miarę starzenia się.
Otyłość prowadzi do zmian metabolizmu energetycznego i osłabionej wrażliwości komórek na insulinę. Tak zwane „leki przeciw otyłości" są coraz częściej stosowane w leczeniu tej dolegliwości. Teraz badacze z Max Planck Institute w Kolonii pokazali, że u osób z otyłością zmniejszona wrażliwość na insulinę wpływa na uczenie się skojarzeń sensorycznych. Pojedyncza dawka leku o nazwie liraglutyd była jednak w stanie znormalizować te zmiany i przywrócić podstawowe funkcje obwodów mózgowych.
Ludzie, których krewny pierwszego stopnia cierpiał na chorobę Alzheimera, gorzej radzą sobie z pewnymi zadaniami poznawczymi w porównaniu do osób bez takiej historii rodzinnej. Zaburzenia te są nasilone w przypadku cukrzycy lub określonych wariantów apolipoproteiny E (gen APOE) powiązanych z Alzheimerem.
Selen - minerał występujący w różnych produktach spożywczych - może odwrócić poznawcze skutki udaru oraz przyspieszyć uczenie się i pamięć starzejących się mózgów.
Sposób, w jaki uczymy się na podstawie błędnych oczekiwań różni się w zależności od osoby. Podczas gdy niektórzy rozwijają optymistyczny pogląd na życie, inni przyjmują bardziej pesymistyczną wizję.
Osoby starsze radzą sobie równie dobrze jak młodsze w testach wzrokowej pamięci krótkotrwałej. Co ciekawe jednak, seniorzy używają innych obszarów mózgu niż ludzi młodsi.Starszy mózg też uczy się „nowych sztuczek"
Funkcje poznawcze w średnim wieku są silnym wskaźnikiem tego, czy u danej osoby może rozwinąć się w późniejszym życiu demencja. Teraz ustalono, że zwiększanie terenów zielonych na obszarach miejskich może pomóc poprawić funkcje poznawcze u kobiet w średnim wieku. Przekłada się to osłabienie objawów depresji, która z kolei jest czynnikiem ryzyka demencji.
Ludzie, którzy uzyskują wysokie wyniki w testach na inteligencję, są również dobrzy w utrzymywaniu rytmu. Jak sądzą eksperci, dokładność pomiaru czasu jest istotna dla procesów mózgowych odpowiedzialnych za rozwiązywanie problemów i rozumowanie.
Kolejne badania potwierdzają, że aktywność fizyczna i ćwiczenia fizyczne mogą opóźnić lub zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera (AD). U starszych osób trening aerobowy zwiększa objętość istoty szarej i białej, poprawia przepływ krwi, a także funkcję pamięci.