Regularna aktywność fizyczna zagwarantuje lepszą sylwetkę, silniejsze mięśnie i bardziej sprężyste ciało. To jednak nie wszystko. Dodatkową motywacją do podjęcia treningów powinna być poprawa ogólnego samopoczucia, mniej problemów zdrowotnych i wiele innych „benefitów". Ćwiczenia przydają także ważnych pozafizycznych korzyści.
Lek na chorobę Parkinsona może pomóc osobom starszym szybciej i efektywniej myśleć.
Uczenie się metodą prób i błędów (trial-and-error learning) jest najlepszą drogą do zachowania pamięci w przypadku osób starszych, wynika z badań.
Często powtarzane i rozpowszechniane przekonania wydają się być prawdziwe, jednym z przystosowań umysłu jest bowiem internalizowanie i branie za pewnik tego, co stale utrwalane. Tymczasem prawda może być zupełnie inna. Warto zweryfikować popularne mniemania na temat możliwości naszych umysłów i sposobów ich funkcjonowania.
Dlaczego osoby starsze miewają kłopoty z przypomnieniem sobie rozmaitych rzeczy? Być może z tego powodu, iż w pewnym wieku doświadcza się nadmiaru nieistotnych informacji, sądzą niektórzy uczeni.
Medytacja ma niezwykłą moc. Już po ośmiu tygodniach jej praktykowania można wywołać zmianę struktur mózgu. Jeśli szukasz sposobu na poprawienie pamięci, zdolności nabywania nowej wiedzy, czy redukcji stresu, poświęć pół godziny dziennie na medytację.
Uczeni z University of Texas w Southwestern odkryli związek, który wspomaga tworzenie się w mózgu starszych gryzoni nowych neuronów. Wyniki testów są bardzo obiecujące dla badań nad chorobą Alzheimera oraz związanym z wiekiem osłabieniem funkcji poznawczych.
Nowe badania potwierdzają pogląd, że starsze części mózgu biorą udział w procesie nauki podświadomej. Odkrycia będą mogły zostać wykorzystane w opracowaniu nowatorskich terapii chorób Parkinsona i Huntingtona, których rozwój jest związany z tymi częściami mózgu. Badanie zostało opublikowane w Internecie przed publikacją w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). W badaniu wzięli udział naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska oraz amerykańskiego Narodowego Instytutu Schorzeń Neurologicznych i Udarów będącego częścią Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH).
Sudoku – wywodząca się z Japonii łamigłówka na świecie stała się prawdziwym szaleństwem. Jeżeli jeszcze jej nie masz –zastanów się, czy ją kupować – śmieją się ci, którzy raz spróbowali i nie mogą się powstrzymać przed wypełnianiem kolejnych kwadratów. Ale oni wiedzą, co robią – trenują swój mózg.
Do ważnych reguł usprawniających zapamiętywanie należy technika angażowania zmysłów. To, o czym się uczymy, starajmy się w wyobraźni zobaczyć, a nawet uruchomić wyobraźnię w obrębie innych zmysłów – słuchu, węchu. Jest to przykład jednego z rodzajów strategii zapamiętywania, tak zwanej mnemotechniki.
Inteligentna pamięć pomaga uporać się z codziennymi obowiązkami i zawiłościami naszego życia. Co więcej, jest siłą napędową kreatywności i geniuszu. Ponieważ nie jest ona cechą, która nabywamy wraz z narodzinami, a umiejętnością wyuczoną, możemy ją ćwiczyć i ulepszać bez względu na nasz wiek.
Związek pomiędzy podejmowaniem różnorodnych aktywności umysłowych a uniknięciem demencji jest bezsprzeczny. Jeśli chce się utrzymać dobrą kondycję fizyczną można podejmować takie działania jak praca w ogrodzie, spacery, joga, czy zabawy z wnukami. W przypadku umysłu trzeba innych działań, można tu wymienić np. rozwiązywanie szarad, gry komputerowe i planszowe, tego rodzaju aktywności jest jednak o wiele więcej.
Naukowcy na całym świecie od lat próbują znaleźć odpowiedź na pytanie o przyczyny choroby Alzheimera, jedne z najnowszych badań zwracają uwagę na zależność pomiędzy wykształceniem, a rozwojem choroby.
Jak pokazują najnowsze badania, to przede wszystkim warzywa a nie owoce pomagają zachować świeżość umysłu i powstrzymują jego starzenie się. Sześcioletnie badania wykazały, że starsi ludzie, którzy jedli warzywa dwa razy dziennie, wykazywali zdolności poznawcze na poziomie osób o pięć lat młodszych od nich.
Im więcej seniorów pokolenia powojennego wyżu demograficznego przekracza 60 rok życia, tym częściej wielu z nich zaczyna się martwić o stan swojego umysłu i ewentualne możliwości jego pogorszenia się. Faktem jest, że ludzie żyją dłużej, ale co z tego jeśli kondycja fizyczna, a co najważniejsze mózg nie pozwala na radość z życia do późnych lat starości.