Jeśli dostatecznie często spacerujesz, a dokładniej pokonujesz co najmniej osiem kilometrów tygodniowo, masz duże szanse na opóźnienie choroby Alzhemera o 10 lat.
Lek opracowany w celu walki z cukrzycą może pomóc w osłabieniu rozwoju choroby Alzheimera.
Ćwiczenia cardio, czyli trening tlenowy, aerobowy lub wytrzymałościowy, może zwiększyć objętość mózgu i jego możliwości.
Wystarczy zamknąć oczy, by wydobyć z „zakamarków" umysłu to, co chcemy sobie przypomnieć, mówią brytyjscy badacze.
Łatwiej jest przyswoić nowe informacje, jeśli można się zdrzemnąć po ich przeczytaniu czy usłyszeniu. Chociaż drzemki są bardzo przydatne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, nie warto z nimi przesadzać.
Ty najlepiej wiesz, jak uroczy, ciekawy świata, inspirujący jest twój wnuk. Jeśli jednak jest nieśmiały, inni - w tym jego rówieśnicy - mogą się o tym nie dowiedzieć. Dlatego postaraj się pomóc niepewnemu siebie dziecku otworzyć się na świat i ludzi.
Nie zapomnij o dodaniu do listy zakupów oliwy z oliwek - to jeden z głównych składników zdrowej diety śródziemnomorskiej, polecany tłuszcz, który służy dobremu funkcjonowaniu organizmum, w tym chronić przed osłabieniem zdolności poznawczych.
Dojrzali i starsi ludzie mogą zwiększyć poprawić zdolności poznawcze poprzez częstsze uprawianie seksu, mówią badacze.
Chcesz wyjść poza utarte myślowe schematy? Naucz się języka obcego. Dzisiaj to niby standard, bez którego nie można liczyć na dobrą pracę, ale rzetelna umiejętność posługiwania się językiem obcym sprzyja też rozwojowi osobistemu.
Wielu ludzi lubi się zdrzemnąć po obiedzie, by mieć więcej energii na kolejne godziny dnia. I słusznie, to dobra praktyka, dzięki temu można naładować intelektualne baterie - taki odpoczynek poprawia m. in. pamięć.
Seniorzy, którzy są w lepszej formie fizycznej, mają zdrowsze mózgi.
Niedostatek snu negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, ale w dłuższej perspektywie także jest groźny - nie tylko osłabia zdrowie, m. in. układ sercowo-naczyniowy, ale także ogranicza możliwości zapamiętywania i uczenia się.
Seniorzy, którzy raczą się umiarkowanymi dawkami napojów wyskokowych, mogą liczyć na lepszą pamięć. Jest jeden warunek - o ile nie zagraża im choroba Alzheimera.
Uczeni odkryli, że aktywność fizyczna po przyswojeniu jakiejś wiedzy, poprawia pamięć o tym, czego się nauczyliśmy.
Warto zmniejszyć ilość cukru w diecie, bo osłabia pamięć i zdolność uczenia się.