Odkryto związek między preferencjami muzycznymi ludzi i ich wartościami etycznymi, pokazując głęboki wpływ, jaki muzyka może mieć na nasz kompas moralny.
Jako mających toksyczną osobowość określa się ludzi, którzy zachowują się chciwie, nieskromnie i niesprawiedliwie oraz manipulują prawdą. Psycholodzy z Uniwersytetu w Bonn chcieli sprawdzić, dlaczego tacy ludzie są w stanie odnieść sukces zawodowy. Jak się okazuje, sztuka, która prowadzi na szczyt, to umiejętności społeczne.
Aż 94% Polaków deklaruje, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym – wynika z raportu Moralność finansowa Polaków, wykonanego z inicjatywy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. To bardzo pozytywne wskazanie nie opisuje jednak polskiej rzeczywistości w relacjach finansowych. W codziennych sytuacjach życiowych, związanych z finansami osobistymi, przeciętny Polak traktuje bowiem etyczne standardy bardzo wybiórczo.
Polacy powszechnie potępiają przychodzenie do pracy po spożyciu alkoholu – wynika z badania CBOS na temat etyki pracowniczej. Zdecydowanie negatywnie oceniają również „załatwianie” zwolnienia lekarskiego mimo dobrego stanu zdrowia, spóźnianie się do pracy, dorabianie do pensji w czasie przeznaczonym na realizację obowiązków zawodowych oraz załatwianie prywatnych spraw w godzinach pracy. Polacy jednak wyraźnie częściej niż pięć lat temu, a w niektórych przypadkach także nieco częściej niż dziesięć lat temu, przyznają się do sytuacji wskazujących na nieuczciwość lub niesumienność zawodową.
Mniej niż połowa Polaków uważa, że banki są uczciwe wobec swoich klientów – wynika z badania „Zaufanie Polaków do banków” zrealizowanego na zlecenie Procontent Communication. Blisko co piąty badany podziela twierdzenie, że banki są nieuczciwe wobec swoich klientów.
Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi. Okazuje się, że nie tylko - cechuje się niższym poziomem testosteronu...
Na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Pentor zbadał znajomość instytucji, które zajmują się gromadzeniem informacji o dłużnikach. Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków dotyczyło również postaw społecznych wobec osób prywatnych i firm, które nie regulują swoich zobowiązań. Okazało się, że wśród grup, które można nazwać najbardziej uczciwymi znajdują się seniorzy.