Stosunek Polaków do udzielania pomocy uchodźcom jest pozytywny, a sprzeciw wobec ich przyjmowania wyraża zdecydowana mniejszość - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Polacy jednak bardziej przychylnie odnoszą się do przyznawania statusu uchodźcy Ukraińcom z terenów zajętych przez prorosyjskich separatystów niż do przyjęcia przez Polskę uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Polska nadal tworzy przed migrantami więcej barier niż możliwości w dostępie do podstawowych sfer życia publicznego, takich jak edukacja, rynek pracy, służba zdrowia czy obywatelstwo – wynika z najnowszego indeksu MIPEX, który mierzy otwartość polityk migracyjnych w krajach Unii Europejskiej, ale także w USA, Kanadzie, Australii czy Japonii.
Liczba osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w I połowie 2013 roku wyniosła 10 tys. 407 i osiągnęła największą wartość w dotychczasowej historii. 93 proc takich wniosków złożonych było po raz pierwszy – wynika z podsumowania działalności Urzędu do Spraw Cudzoziemców przez pierwsze 6 miesięcy roku.
Od 22 czerwca w Parku Saskim w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę zdjęć Jana Grabka pt. "Ziemia Obiecana?". Wystawa ta inauguruje działalność stałej galerii plenerowej Polskiej Akcji Humanitarnej w Parku Saskim, której zamierzeniem jest prezentacja fotografii dokumentalnej skupiającej się na zagadnieniach globalnych.
W 2009 roku wnioski o status uchodźcy złożyło w Polsce łącznie 10 590 osób, a więc więcej niż w latach poprzednich. Spośród nich zaledwie 130 udzielono pełnego statusu uchodźcy zgodnie z postanowieniami Konwencji z 1951 roku. 20 czerwca po raz szesnasty obchodzony będzie w Polsce Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji PAH zaprasza na V Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej.