Zmiana klimatu daje się we znaki, ekstremalnie wysokie temperatury zostały odnotowane tej wiosny w Indiach i Pakistanie. Naukowcy m. in. z Uniwersytetu w Göteborgu przedstawiają ponury obraz pozostałych dekad XXI wieku. Szacują, że fale upałów będą się nasilać, dotykając każdego roku nawet pół miliarda ludzi. Mogą też prowadzić do niedoborów żywności, nadmiernych zgonów i napływu uchodźców, gdy osiągną poziom przekraczający możliwości tolerowania temperatur przez ludzki organizm. To jednak nie musi się zdarzyć, jeśli zostaną wprowadzone środki, które pozwolą osiągnąć cele Porozumienia Paryskiego, uważają badacze.
Słowo „uchodźcy” dla 19% Polaków kojarzy się z terrorystami, dla 14% z islamistami, ale aż dla 44% z ludźmi uciekającymi przed wojną. Skojarzenia z terrorystami mają najczęściej sympatycy ruchu Kukiz’15 (42%) oraz PiS (23%). Połowa badanych ma do uchodźców stosunek negatywy, a 39% - neutralny – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.
Liczba osób, które z powodu wojen i prześladowań musiały opuścić swój dom, bije wszelkie rekordy. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy.
Jedynie co piąty Polak jest skłonny zgodzić się na relokację uchodźców z państw Bliskiego Wschodu i Afryki przybywających do Unii Europejskiej – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. W sposób zdecydowany swoje poparcie dla takiego rozwiązania wyraża tylko 4% respondentów. Polacy są znacznie lepiej nastawieni do możliwości przyjęcia uciekinierów ze wschodniej Ukrainy – akceptuje to ponad połowa badanych.
Wrocławska Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku zaprasza na wykład poświęcony tematowi uchodźców, ujętemu jednak w sposób nieco odmienny od tego, który na codzień obserwujemy w mediach.
Keith Richards, Robert Plant i Sting, a także Bruce Springsteen, Ringo Starr, Robert De Niro, Susan Sarandon i wielu innych wzięli udział w społecznej kampanii "We Are Not Afraid".
W środę 21 września o godzinie 11.00, krakowskie Kino pod Baranami zaprasza dojrzałych widzów do na nagrodzony Złotym Niedźwiedziem najnowszy film mistrza dokumentu społecznego, Gianfranca Rosiego – Fuocoammare. Ogień na morzu.
W trakcie konferencji prasowej filmu "Ave, Cezar!" na festiwalu w Berlinie dziennikarze pytali George'a Clooneya nie tylko o jego najnowszą kreację, ale i sprawy związane z kryzysem uchodźczym.
Od maja zwiększa się odsetek Polaków przeciwnych przyjmowaniu uchodźców z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Nadal jednak większość społeczeństwa popiera udzielanie pomocy osobom uciekającym przed wojnami, choć zazwyczaj tylko do czasu zakończenia konfliktu w kraju pochodzenia uchodźców – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS.
Polska zapewnia uchodźcom odpowiednie warunki pobytu i stosowną opiekę lekarską. Jednak udzielana pomoc nie służy integracji uchodźców ze społeczeństwem, ani nie sprzyja podjęciu przez nich samodzielnego życia po zakończeniu okresu przejściowego – wynika z kontroli NIK. Na razie jednak większość uchodźców traktuje Polskę jedynie jako kraj tranzytowy na drodze do Europy Zachodniej.
Stosunek Polaków do udzielania pomocy uchodźcom jest pozytywny, a sprzeciw wobec ich przyjmowania wyraża zdecydowana mniejszość - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Polacy jednak bardziej przychylnie odnoszą się do przyznawania statusu uchodźcy Ukraińcom z terenów zajętych przez prorosyjskich separatystów niż do przyjęcia przez Polskę uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Polska nadal tworzy przed migrantami więcej barier niż możliwości w dostępie do podstawowych sfer życia publicznego, takich jak edukacja, rynek pracy, służba zdrowia czy obywatelstwo – wynika z najnowszego indeksu MIPEX, który mierzy otwartość polityk migracyjnych w krajach Unii Europejskiej, ale także w USA, Kanadzie, Australii czy Japonii.
Liczba osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w I połowie 2013 roku wyniosła 10 tys. 407 i osiągnęła największą wartość w dotychczasowej historii. 93 proc takich wniosków złożonych było po raz pierwszy – wynika z podsumowania działalności Urzędu do Spraw Cudzoziemców przez pierwsze 6 miesięcy roku.
Od 22 czerwca w Parku Saskim w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę zdjęć Jana Grabka pt. "Ziemia Obiecana?". Wystawa ta inauguruje działalność stałej galerii plenerowej Polskiej Akcji Humanitarnej w Parku Saskim, której zamierzeniem jest prezentacja fotografii dokumentalnej skupiającej się na zagadnieniach globalnych.
W 2009 roku wnioski o status uchodźcy złożyło w Polsce łącznie 10 590 osób, a więc więcej niż w latach poprzednich. Spośród nich zaledwie 130 udzielono pełnego statusu uchodźcy zgodnie z postanowieniami Konwencji z 1951 roku. 20 czerwca po raz szesnasty obchodzony będzie w Polsce Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji PAH zaprasza na V Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej.