Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że ponad połowa Polaków (59%) nie chce wprowadzenia częściowego partycypowania pacjentów w kosztach za usługi publicznej służby zdrowia. Obstają przy swoim zdaniu, nawet jeśli takie rozwiązanie poprawiłoby funkcjonowanie opieki zdrowotnej.
Jeśli ustawa o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym zostanie uchwalona przez Sejm, za lepszą opiekę pielęgniarską oraz prawo wyboru lekarz będzie trzeba zapłacić 30 złotych miesięcznie. Jeżeli rządowe plany się powiodą, nowe prawo zacznie obowiązywać od 2009 roku.
System emerytalny określa sposób organizowania i wypłacania świadczeń osobom niepracującym dzięki ubezpieczeniom przez nich zawartym w czasie aktywności zawodowej. Każdy kraj tworzy rozwiązania adekwatne do potrzeb obywateli i trendów ekonomicznych. W Niemczech notuje się niekorzystny dla gospodarki rozwój sytuacji demograficznej, wobec czego władze postanowiły zwiększyć wiek emerytalny z 65 do 67 lat.
O tym, jak należy dbać o najstarszych obywateli można się uczyć od władz Oakland. Tamtejszy szeryf Michael J. Bouchard wpadł na pomysł, aby urządzić zbiórkę nieużywanych przez mieszkańców telefonów komórkowych zalegających w ich biurkach i szafach i ofiarować te aparaty osobom starszym, aby w sytuacjach awaryjnych mogły bezzwłocznie zadzwonić po pomoc.
Gdy seniorzy szukają ubezpieczenia przeważnie okazuje się, że z racji wieku muszą płacić bardzo wysokie składki, a przecież są wciąż aktywni: pracują, zajmują się domem, bawią się podróżują, myślą o przyszłości.
Dziś wchodzą w życie nowe zapisy kodeksu cywilnego dotyczące odszkodowań dla ofiar przestępstw, wypadków samochodowych, czy też błędów lekarskich. W myśl nowych przepisów osoby takie będą mogły ubiegać się o odszkodowanie o wiele dłużej niż to było dotychczas.
Resort zdrowia planuje wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, nowe rozwiązanie ma być wdrożone w 2009 roku. Zgromadzone w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na opiekę pielęgnacyjną nad osobami starszymi. Tylko w 2009 roku z nowego ubezpieczenia system lecznictwa może uzyskać 8,4 mld zł.
Planując wakacje za granicą nastawiamy się na głównie na świetną zabawę i niczym nie zmącony odpoczynek, warto jednak zawczasu pomyśleć o tym, co może nam się przydarzyć: nagłej chorobie czy wypadku, które nie tylko zepsują nam wyjazd, ale mogą poważnie nadwerężyć portfel. Czy rzeczywiście? Jakie prawa do świadczeń zdrowotnych za granicą uzyskaliśmy po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej?
Z sondażu przeprowadzonego przez Pentor na zlecenie "Życia Warszawy" wynika, że jedynie 40 procent ankietowanych opowiada się za wprowadzeniem dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, które proponuje ministerstwo zdrowia. Dodatkowe opłaty w wysokości 7-10 złotych pozwoliłyby pacjentom, według resortu, korzystać z wyższego standardu leczenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wydawanie pierwszej w swej historii bezpłatnej gazety dla klientów. Magazyn "ZUS dla Ciebie" będzie wydawany raz w miesiącu i od stycznia dostępny we wszystkich jednostkach ZUS. Papierowe wydanie jest częścią szerszego projektu edukacyjnego, realizowanego przez Zakład od kilku miesięcy.
Według doniesień "Życia Warszawy" Ministerstwo Zdrowia chce, aby pacjenci udając się na wizytę lekarską identyfikowani byli na podstawie dowodu osobistego. W tej sytuacji zbędne byłoby posiadanie książeczki zdrowia i elektronicznej karty, którą zamierza wprowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia.
Brytyjskie pokolenie powojennego wyżu demograficznego przekracza właśnie 60. rok życia. Jednocześnie zmianie ulega tradycyjne wyobrażenie o wypełnionej podróżami emeryturze. Osoby kończące obecnie pracę mają często przed sobą jeszcze kilkadziesiąt lat życia. Do nowej sytuacji dostosowują się firmy oferujące ubezpieczenia na życie czy zarządzające oszczędnościami.
Każdy z nas jest, bądź będzie pacjentem, warto więc znać przepisy regulujące działanie służby zdrowia. Ustawa, która weszła w życie w 2004 roku, zawiera regulacje prawne dotyczące pacjenta, poniżej przedstawione zostały jej główne rozporządzenia.
Choć liczba mieszkańców Stanów Zjednoczonych żyjących w biedzie zmalała w ubiegłym roku, brzybyło ludzi nie posiadających ubezpieczenia zdrowotnego. W 2005 było ich ponad 46 milionów.
Grupa PZU już wkrótce dołączy do dream teamu tworzonego od ubiegłego roku przez Pocztę Polską oraz PKO BP. Okienka Poczty Polskiej mają być dla ubezpieczyciela trampoliną do zwiększenia sprzedaży - donosi "Puls Biznesu".