Najnowsze badania pokazują smutną prawdę o stanie finansów polskich gospodarstw domowych. Ponad połowa Polaków (60%) przyznaje się, że w ogóle nie oszczędza, a połowa (49%) nie robi nic, aby powiększyć swoje przyszłe świadczenia emerytalne.
Jak informuje ZUS od 1 września osoba, która będzie chciała dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie mogła do nich przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.
Bank BZWBK promuje ofertę konta bankowego, skierowaną specjalnie do osób, które ukończyły 50 rok życia. W pakiecie oferuje między innymi zniżki w aptekach i ubezpieczenie.
Polska się starzeje. Miniony rok - jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - był pierwszym od 11 lat, w którym zanotowano dodatni przyrost ludności. Ale nawet jeśli ten stan rzeczy utrzyma się w przyszłości, nie zmieni to faktu, że status quo ante wyznaczył nową strukturę społeczną, która utrzyma się przez jakiś czas. Jak większa liczba seniorów wpłynie na rodzimą gospodarkę, system ubezpieczeń, rynek finansowy, społeczeństwo?
Nasz system składa się trzech filarów. Ten trzeci jest dodatkowy, nieobowiązkowy, kapitałowy, zarządzany przez prywatne podmioty. Polacy jednak rzadko z niego korzystają. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiada Zofia Czepulis-Rutkowska, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2008 r.
Czy dzięki zaproponowanemu przez Komisję Europejską rozszerzeniu gwarancji praw pasażerów, będziemy mogli domagać się odszkodowania za spóźnienie autobusu?
Zgodnie z planami rządu, w 2010 roku ma zostać zwiększona składka zdrowotna, to zaś przyczyni się do zmniejszenia średniej płacy netto o około 26 zł. Emeryci w styczniu 2010 zaś stracą średnio 16 zł w porównaniu do grudnia 2009 - informuje Gazeta Prawna.
Dwie starsze panie zostały oskarżone i uznane winnymi morderstw na bezdomnych i przywłaszczenia sobie pieniędzy z polis ubezpieczeniowych ofiar. Staruszki ukradły 2,8 milionów dolarów.
Instytut badawczy CSA we współpracy z Grupą Europ Assistance oraz Cercle Santé Société już po raz drugi przeprowadził badanie dotyczące jakości systemu opieki zdrowotnej w krajach europejskich.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że ponad połowa Polaków (59%) nie chce wprowadzenia częściowego partycypowania pacjentów w kosztach za usługi publicznej służby zdrowia. Obstają przy swoim zdaniu, nawet jeśli takie rozwiązanie poprawiłoby funkcjonowanie opieki zdrowotnej.
Jeśli ustawa o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym zostanie uchwalona przez Sejm, za lepszą opiekę pielęgniarską oraz prawo wyboru lekarz będzie trzeba zapłacić 30 złotych miesięcznie. Jeżeli rządowe plany się powiodą, nowe prawo zacznie obowiązywać od 2009 roku.
System emerytalny określa sposób organizowania i wypłacania świadczeń osobom niepracującym dzięki ubezpieczeniom przez nich zawartym w czasie aktywności zawodowej. Każdy kraj tworzy rozwiązania adekwatne do potrzeb obywateli i trendów ekonomicznych. W Niemczech notuje się niekorzystny dla gospodarki rozwój sytuacji demograficznej, wobec czego władze postanowiły zwiększyć wiek emerytalny z 65 do 67 lat.
O tym, jak należy dbać o najstarszych obywateli można się uczyć od władz Oakland. Tamtejszy szeryf Michael J. Bouchard wpadł na pomysł, aby urządzić zbiórkę nieużywanych przez mieszkańców telefonów komórkowych zalegających w ich biurkach i szafach i ofiarować te aparaty osobom starszym, aby w sytuacjach awaryjnych mogły bezzwłocznie zadzwonić po pomoc.
Gdy seniorzy szukają ubezpieczenia przeważnie okazuje się, że z racji wieku muszą płacić bardzo wysokie składki, a przecież są wciąż aktywni: pracują, zajmują się domem, bawią się podróżują, myślą o przyszłości.