680 tys. zł – tyle zapłaciłby pewien Polak za koszty leczenia za granicą podczas letniego wyjazdu. Mężczyzna przebywający na wakacjach na Majorce wymagał nagłej hospitalizacji i przeprowadzenia dwóch operacji ratujących mu życie. Gdyby nie fakt, że pacjent był ubezpieczony, jego urlop byłby najdroższą wyprawą w jego życiu i obciążeniem finansowym na wiele lat. Na szczęście, coraz częściej decydujemy się za zakup ubezpieczenia turystycznego. W zeszłym roku zdecydowało się na to blisko 75 proc. wyjeżdżających. Na jakie polisy wakacyjne zwrócić uwagę, aby czuć się bezpiecznie?
W związku z konfliktem na Morzu Azowskim na części terytorium Ukrainy wprowadzony został stan wojenny, który potrwa do 27 grudnia 2018 roku. MSZ Polski zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu na Ukrainie, a wyjazd do niektórych jej regionów zdecydowanie odradza. Osoby planujące podróż do tego kraju powinny przed wyjazdem upewnić się, czy w miejscu pobytu będą mogły korzystać z ubezpieczenia turystycznego – nie zawsze będzie to możliwe.
Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wakacje. Jak informuje GUS, liczba rodaków udających się na wczasy wzrosła między 2010 a 2016 rokiem o blisko 54 proc. Choć podróżujemy coraz chętniej, często rezygnujemy z zakupu ubezpieczenia turystycznego – winić za to powinniśmy wciąż pokutujące mity na jego temat.
Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego warto zadać sobie kilka podstawowych, ale niezmiernie istotnych pytań, które pozwolą na wybranie polisy skrojonej na miarę naszych potrzeb. Nie zapomnijmy także o dokładnym zapoznaniu się z treścią Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), dzięki temu będziemy mieć pewność, że wakacje będą udane i w pełni bezpieczne.
Co piąty Polak obawia się ataku terrorystycznego lub zamachu podczas podróży. Za granicę chcemy wyjeżdżać tam, gdzie jest bezpiecznie. W czasie zwiększonego ryzyka terroryzmem należy unikać miejsc, do których Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyprawy. Ubezpieczyciel może odmówić wtedy wypłaty odszkodowania.
Grecja to kraj uwielbiany przez polskich turystów. Tym razem wyjazd może nie być aż tak przyjemny, ponieważ państwo to ma problemy finansowe. Eksperci po raz kolejny zalecają, by – jeśli chcemy uniknąć kłopotów – zabrać ze sobą gotówkę.
Grecja należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych - co czwarty Polak wyjeżdzający na zagraniczne wycieczki, wybiera właśnie Helladę. Jednak problemy finansowe tego kraju mogą utrudnić życie turystom. Dlatego warto zabrać ze sobą trochę euro w gotówce.
Wyjeżdżając na wakacje myślimy o wypoczynku, przyjemnościach i spokoju. Dlatego przydarzające się w ich trakcie nieprzyjemne zdarzenia zaskakują nas bardziej i bardziej wytrącają z równowagi. Jak poradzić sobie z wakacyjnymi problemami? Oto kilka porad Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
Wybór interesującego miejsca, komfortowego hotelu, dodatkowych atrakcji, pakownie bagaży i można wyjechać na wymarzone wakacje? Błąd - jest całkiem sporo innych spraw, które warto wpisać na listę rzeczy do zrobienia przed wyjazdem. O czym należy pamiętać, by móc cieszyć się spokojnym wypoczynkiem, bez przykrych niespodzianek.
Tylko co trzeci Polak wyjeżdżający za granicę wykupił polisę ubezpieczeniową. Wśród odpoczywających w Polsce ubezpieczony jest co dziesiąty. Liczba osób korzystających z ubezpieczeń turystycznych rośnie z roku na rok, jednak wciąż niewiele z nich przed wykupieniem polisy zna ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Z reguły zadawalają się wzmianką, że „oferta zawiera ubezpieczenie”.