Porozumienie Pracodawców Ochrony zdrowia zaproponowało wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń dla osób palących, oraz przeznaczenie części środków za akcyzy na wyroby tytoniowe na leczenie palaczy.
Często leczymy się w publicznych placówkach zdrowia. Narzekamy wtedy na jakość wyposażenia, brak profesjonalnego sprzętu, długie kolejki i opieszałość personelu. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że te same zabiegi czy operacje możemy wykonać zupełnie bezpłatnie w nowoczesnych prywatnych placówkach, które coraz częściej oferują swoje usługi w ramach kontraktów podpisanych z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Od 1 stycznia bieżącego roku uległy zmianie zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Najważniejsze zmiany dotyczą okresu ważności karty wydawanej w związku z turystycznymi wyjazdami.
Przed wyjazdem do krajów Unii Europejskiej lub EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein) warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - radzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki EKUZ można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich. Należy pamiętać o tym, że EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w nagłych przypadkach w placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.
Ponad polowa Polaków jest zdania, że częściowa odpłatność za usługi publicznej służby zdrowia nie jest dobrym rozwiązaniem, wynika z najnowszego badania CBOS. Respondenci negują takie wyjście, nawet jeśli miałoby poprawić funkcjonowanie systemu.
2 października premier Donald Tusk powołał na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta Krystynę Barbarę Kozłowską.
Ostatnio media donosiły o wielkim sukcesie łódzkiego pogotowia, które dowiozło dziewczynkę na przeszczep płuc z Łodzi do Wiednia w siedmiu godzin. To jeden ze spektakularnych przykładów leczenia za granicą. Wiadomo nie od dziś, że rodzima medycyna - z takich, czy innych powodów - w niektórych dziedzinach radzi sobie gorzej niż ta w innych krajach.
Obchodziliśmy jubileusz 10-lecia wprowadzenia systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Z tej okazji odbyła się nawet w Poznaniu konferencja z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz. Tylko czy faktycznie, jest co świętować?
Jak ustaliła TVN24, część pracowników szpitalnych izb przyjęć nie wie, że NFZ honoruje skierowania z prywatnych gabinetów i odsyła pacjentów z takimi dokumentami do lekarza rodzinnego.
Grupa Medicover wprowadziła do swojej oferty Indywidualne Ubezpieczenia Medyczne i rozpoczęła ich sprzedaż. Nowa oferta skierowana jest do klientów indywidualnych w Polsce.
Eksperci z Centrum im. Adama Smitha uważają, że warto zlikwidować składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zaś wszystkie szpitale i przychodnie sprywatyzować poprzez publiczne aukcje. Obywatele mieliby zagwarantowaną podstawową opiekę zdrowotną dzięki wykupieniu abonamentu w firmie ubezpieczeniowej.
Choć liczba mieszkańców Stanów Zjednoczonych żyjących w biedzie zmalała w ubiegłym roku, brzybyło ludzi nie posiadających ubezpieczenia zdrowotnego. W 2005 było ich ponad 46 milionów.
Premier apeluje do pracowników służby zdrowia o przerwanie protestów. Rada Ministrów przyjęła program naprawy ochrony zdrowia. Od 1 stycznia 2007 roku nakłady na system opieki zdrowotnej mają wzrosnąć o 5 mld zł.
Jak podaje Gazeta Prawna, renciści prowadzący własną działalność gospodarczą najprawdopodobniej od 1 czerwca będą musieli płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca