Zgodnie z Decyzją Parlamentu i Rady UE rok 2010 ustanowiono Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Działania i inicjatywy realizowane w związku z jego obchodami mają na celu wyeliminowanie problemu ubóstwa.
W artykule opublikowanym w dzienniku „Fakt" Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski poparł akcję zaproponowaną przez dziennikarza Macieja Rybińskiego. Ma ona polegać na tym, by klienci aptek oddawali pewien procent swojego rachunku w aptece na potrzeby ludzi, których nie stać na zakup drogich leków.
Rozwój naszego kraju w ostatnim dziesięcioleciu był znaczny, nie oznacza to jednak, że wszyscy znaleźli w nim miejsce na spokojne i godne życie. Dane informują, że około 4 miliony Polaków żyje na granicy ubóstwa, nie mają środków na zakup artykułów pierwszej potrzeby, także leków.
Jak wynika z badań zrealizowanych przez Europejską Fundację na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) nadal istnieją poważne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej.
We wtorek rząd przyjął Krajowy Program „Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008 - 2010” opracowany przez resort pracy i polityki społecznej. Jego celem jest przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu obywateli.
W Polsce obecnie 4,5 mln osób żyje na skraju ubóstwa, co oznacza, że aż 12% ludzi pozostaje poniżej granicy tak zwanego minimum egzystencjalnego – brakuje im pieniędzy na jedzenie, ubranie, środki higieny i czystości (dane z raportu GUS za rok 2005). Z myślą o tych najbiedniejszych ruszyła kolejna edycja akcji Szlachetna PACZKA (dawniej Świąteczna PACZKA).
Po raz jedenasty w całej Polsce Banki Żywności współpracujące z Federacją Polskich Banków Żywności organizują Świąteczną Zbiórkę Żywności. Potrwa ona od 30 listopada do 2 grudnia. W wybranych sklepach na terenie kraju będą przygotowane specjalne stoiska, w których będzie można zostawić żywność dla najuboższych. Pomóc będzie też można dzięki zakupom internetowym.
Rencista z Małopolski złożył przed krakowskim sądem pozew o przyznanie prawa do eutanazji. Argumentuje, że renta w wysokości 500zł nie wystarcza mu na jedzenie i leki, więc śmierć jest najlepszym wyjściem - informuje Dziennik Polski.
Tegoroczny raport Organizacji Narodów Zjednoczonych o nazwie "Starsi ludzie i ubóstwo" zakłada szereg nowych rozwiązań mających na celu poprawę bytu osób najuboższych, należących nierzadko do starszej części społeczeństwa.