Jak wynika z danych Amerykańskiego Urzędu Statystyki (The U S Census Bureau), w 2010 roku aż 15,1% ludności USA mieszkało poniżej federalnego poziomu ubóstwa - to najwyższy wskaźnik ubóstwa od 1993 roku i wzrost z 14,3% w 2009 roku.
Naukowcy z Glasgow opracowali nowy test procesu starzenia się na podstawie badania DNA. Jak stwierdzili, nowe badania mogą zapewnić szybszą informację zwrotną na temat środków ochrony zdrowia publicznego.
10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Skazywanie ludzi na życie w ubóstwie to łamanie podstawowych praw człowieka i pogwałcenie ludzkiej godności - przypominają organizacje prowadzące kampanię społeczną "Prawa człowieka. Im więcej wiesz, tym więcej możesz".
Walka z ubóstwem to codzienność dla 20% Polaków. Choć wskaźniki wzrostu gospodarczego wyglądają optymistycznie - zarabiamy więcej, jest łatwiej o pracę, coraz więcej osób ma wyższe wykształcenie, wciąż znaczny jest odsetek ludzi, którzy nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych. Problem podjęła kampania „Stop ubóstwu".
Rząd przyjął założenia do aktów prawnych wprowadzających system ochrony dla biednych osób, mających problem z opłacaniem rachunków za energię elktryczną. Ryczałt energetyczny miałby być przyznawany tzw. odbiorcom wrażliwym, czyli osobom pobierającym zasiłki. Rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych byłyby wypłacane z funduszy ośrodków pomocy społecznej.
Niski dochód, zły stan zdrowia, dyskryminacja ze względu na wiek czy płeć, niesprawność fizyczna lub umysłowa, bezrobocie, samotność, przemoc, ograniczony dostęp do dóbr i usług, są to wszystko czynniki zwiększające ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego wśród seniorów. Biorąc pod uwagę, iż pokolenie 65+ jest najszybciej rosnącą grupą wiekowa wśród ludności UE, kraje członkowskie wspólnie z Komisja Europejską powinny aktywnie wykorzystać Europejski Rok 2010 do Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym w celu przeciwdziałania wspomnianym zagrożeniom.
W Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyła się związana z Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym konferencja „Budujmy społeczeństwo dla wszystkich”. Wśród gości obecni byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Ambasadorzy Europejskiego Roku, przedstawiciele partnerów społecznych zaangażowanych w walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz przedstawiciele organizacji, którym nieobca jest tematyka Europejskiego Roku.
Jak wynika z danych Eurostatu, w 2008 roku 17% ludności Unii Europejskiej (którą stanowi obecnie 27 państw), tj. nieco ponad 84 miliony osób, było zagrożonych ubóstwem. Ich dochód stanowiła suma poniżej progu ubóstwa.
Jak wynika z najnowszego badania Eurobarometru dotyczącego postaw wobec ubóstwa i wykluczenia społecznego 73% Europejczyków uważa, że bieda dotyka w ich kraju znaczną część społeczeństwa, a 89% oczekuje od swoich rządów podjęcia szybkich działań wobec tego problemu. Prezentacja Komisji Europejskiej poprzedza przyszłoroczny Europejski Rok Walki z Ubóstwem.
16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Szacuje się, że obecnie co szósty mieszkaniec Ziemi cierpi z powodu niedożywienia.
Zgodnie z Decyzją Parlamentu i Rady UE rok 2010 ustanowiono Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Działania i inicjatywy realizowane w związku z jego obchodami mają na celu wyeliminowanie problemu ubóstwa.
W artykule opublikowanym w dzienniku „Fakt" Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski poparł akcję zaproponowaną przez dziennikarza Macieja Rybińskiego. Ma ona polegać na tym, by klienci aptek oddawali pewien procent swojego rachunku w aptece na potrzeby ludzi, których nie stać na zakup drogich leków.
Rozwój naszego kraju w ostatnim dziesięcioleciu był znaczny, nie oznacza to jednak, że wszyscy znaleźli w nim miejsce na spokojne i godne życie. Dane informują, że około 4 miliony Polaków żyje na granicy ubóstwa, nie mają środków na zakup artykułów pierwszej potrzeby, także leków.
Jak wynika z badań zrealizowanych przez Europejską Fundację na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) nadal istnieją poważne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej.
We wtorek rząd przyjął Krajowy Program „Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008 - 2010” opracowany przez resort pracy i polityki społecznej. Jego celem jest przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu obywateli.