Od 7 do 9 grudnia każdy będzie mógł podzielić się świątecznymi zakupami. W ponad 3 300 sklepach spożywczych, w 540 miejscowościach na terenie całej Polski, przy specjalnie oznakowanych koszach czekać będą wolontariusze Banków Żywności.
Mieszkanie w pobliżu baru wydaje się zachęcać niektórych do częstszego sięgania po alkohol, wynika z fińskich badań.
Rządy na całym świecie muszą opracować metodę poradzenia sobie ze starzeniem się społeczeństw, informuje najnowszy raport ONZ.
Ponad 10 milionów Amerykanów w wieku powyżej 50 lat - jeden na 10 - żyło w biedzie w zeszłym roku, wynika z nowych danych spisowych Census Bureau.
W ciągu ostatniego roku nie zmieniło się poczucie zagrożenia biedą – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Zmniejszył się odsetek badanych żyjących skromnie, którzy muszą na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi, a zwiększył – żyjących średnio, którym starcza na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy. Jednocześnie pogorszyły się przewidywania dotyczące sytuacji materialnej gospodarstw domowych w najbliższych dwunastu miesiącach. Największe obawy co do swojej sytuacji materialnej w najbliższym roku wyrażają renciści i emeryci.
Jedna czwarta Polaków deklaruje, że nie zna nikogo naprawdę biednego. Ponad dwie trzecie zna takie osoby z sąsiedztwa bądź z widzenia, a czterech na stu określa siebie jako osoby biedne - to wyniki sondażu przeprowadzonego przez CBOS. W ciągu pięciu lat wzrosła liczba Polaków uważających, że w najbliższych latach ludzi biednych będzie w Polsce przybywać.
16 i 17 marca odbędzie się II Ogólnopolska Zbiórka Żywności organizowana przez Caritas. Wolontariusze będą zbierać produkty z długim terminem ważności, by przygotować świąteczne paczki dla najuboższych. Podobnie jak było to przed Bożym Narodzeniem, zbiórce będzie towarzyszyć akcja SMS-owa.
17. tytuł Europejczyka Roku Reader's Digest zdobyła Isabel Jonet, przewodnicząca lizbońskiego Banco Alimentar koordynującego pracę 19 banków żywności w całej Portugalii. Została wyróżniona za pracę społeczną, która w tym roku w Portugalii uchroni przed głodem i niedożywieniem 300 tysięcy osób.
„Tak, pomagam!” – pod tym hasłem w dniach 9 i 10 grudnia br. Caritas Polska wraz z 28 diecezjalnymi Caritas przeprowadzi I Ogólnopolską Zbiórkę Żywności.
Zastawiony stół wigilijny dla większości z nas jest nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Jednak wielu nie może sobie na niego pozwolić. Weź udział Świątecznej Zbiórce Żywności i pomóż potrzebującym godnie spędzić święta. Każdy zebrany produkt trafi do osób, które najbardziej tego potrzebują.
Jak wynika z danych Amerykańskiego Urzędu Statystyki (The U S Census Bureau), w 2010 roku aż 15,1% ludności USA mieszkało poniżej federalnego poziomu ubóstwa - to najwyższy wskaźnik ubóstwa od 1993 roku i wzrost z 14,3% w 2009 roku.
Naukowcy z Glasgow opracowali nowy test procesu starzenia się na podstawie badania DNA. Jak stwierdzili, nowe badania mogą zapewnić szybszą informację zwrotną na temat środków ochrony zdrowia publicznego.
10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Skazywanie ludzi na życie w ubóstwie to łamanie podstawowych praw człowieka i pogwałcenie ludzkiej godności - przypominają organizacje prowadzące kampanię społeczną "Prawa człowieka. Im więcej wiesz, tym więcej możesz".
Walka z ubóstwem to codzienność dla 20% Polaków. Choć wskaźniki wzrostu gospodarczego wyglądają optymistycznie - zarabiamy więcej, jest łatwiej o pracę, coraz więcej osób ma wyższe wykształcenie, wciąż znaczny jest odsetek ludzi, którzy nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych. Problem podjęła kampania „Stop ubóstwu".
Rząd przyjął założenia do aktów prawnych wprowadzających system ochrony dla biednych osób, mających problem z opłacaniem rachunków za energię elktryczną. Ryczałt energetyczny miałby być przyznawany tzw. odbiorcom wrażliwym, czyli osobom pobierającym zasiłki. Rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych byłyby wypłacane z funduszy ośrodków pomocy społecznej.