Polska polityka mieszkaniowa plasuje się na tle Europy na jednym z ostatnich miejsc. W warunkach poniżej standardowych mieszka w Polsce ok. 5,5 mln osób, czyli 14% społeczeństwa – wynika z najnowszego raportu Fundacji Habitat For Humanity.
W 2014 r. ok. 43% osób w gospodarstwach domowych żyło poniżej granicy minimum socjalnego, traktowanego jako granica „minimalnie godziwego standardu życia” - takie dane przynosi raport GUS „Ubóstwo w Polsce w latach 2013-2014”. Minimum socjalne nie stanowi granicy ubóstwa, lecz próg poniżej którego następuje deprywacja integracyjnych potrzeb człowieka, związanych m.in. z uczestnictwem w kulturze, edukacji, itp.
Już jutro rozpoczyna się nowy rok szkolny, a wraz z nim Polska Akcja Humanitarna rusza z kolejną edycją programu Pajacyk. W ramach programu Pajacyk Polska Akcja Humanitarna przyznała dofinansowanie dla 109 szkół z całej Polski. Ciepły posiłek przez cały rok szkolny 2015/2016 będzie otrzymywało w sumie 1722 uczniów.
Jak wynika z szacunków ONZ, do 2050 roku na świecie będzie żyło 9,7 miliardów ludzi, a pod koniec stulecia będzie nas już 11,2 miliardów.
W 2014 roku poniżej granicy ubóstwa skrajnego, czyli poniżej minimum egzystencji żyło w Polsce ok. 2,8 mln osób - podał Główny Urząd Statystyczny. W warunkach ubóstwa relatywnego zaś ok. 6,2 mln osób. Liczbę osób żyjących poniżej ustawowej granicy ubóstwa, czyli poniżej progu interwencji socjalnej szacuje się na ok. 4,6 mln.
Niewiele ponad połowie Polaków starcza na codzienne wydatki, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Pozostali badani równie często określali swój standard życia jako ponadprzeciętny, jak i poniżej średniej.
Ponad połowa, bo aż 55 procent Polaków jest zadowolonych ze swoich dochodów, a sytuacja 7 procent z nich jest na tyle dobra, że mogą pozwolić sobie na wszystko. Na drugim biegunie są ci, którym nie wystarcza pieniędzy nawet na bieżące potrzeby. To 4 proc. populacji w Polsce. Reszta musi mocno zaciskać pasa.
Już w najbliższy weekend w sklepach spożywczych w całej Polsce odbędzie się Świąteczna Zbiórka Żywności. Zebrane podczas akcji produkty spożywcze zostaną przekazane potrzebującym z różnych grup społecznych.
Polacy są najbardziej pesymistycznie nastawieni do emerytury spośród przedstawicieli 12 krajów. Jedna trzecia badanych Polaków utożsamia słowo emerytura ze słowami „ubóstwo", „bieda" i „problemy zdrowotne" – wynika z badania Aegon „Zmiana oblicza emerytur: Raport o gotowości emerytalnej Polaków, 2013".
Dla mieszkańców biedniejszych regionów świata Europa wydaje się być kraina mlekiem i miodem płynąca. Tymczasem kryzys, wydłużenie średniej długości życia oraz obniżona dzietność skutkuje zmniejszeniem funduszy przeznaczonych na świadczenia dla najstarszych obywateli.
Od 7 do 9 grudnia każdy będzie mógł podzielić się świątecznymi zakupami. W ponad 3 300 sklepach spożywczych, w 540 miejscowościach na terenie całej Polski, przy specjalnie oznakowanych koszach czekać będą wolontariusze Banków Żywności.
Mieszkanie w pobliżu baru wydaje się zachęcać niektórych do częstszego sięgania po alkohol, wynika z fińskich badań.
Rządy na całym świecie muszą opracować metodę poradzenia sobie ze starzeniem się społeczeństw, informuje najnowszy raport ONZ.
Ponad 10 milionów Amerykanów w wieku powyżej 50 lat - jeden na 10 - żyło w biedzie w zeszłym roku, wynika z nowych danych spisowych Census Bureau.
W ciągu ostatniego roku nie zmieniło się poczucie zagrożenia biedą – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Zmniejszył się odsetek badanych żyjących skromnie, którzy muszą na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi, a zwiększył – żyjących średnio, którym starcza na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy. Jednocześnie pogorszyły się przewidywania dotyczące sytuacji materialnej gospodarstw domowych w najbliższych dwunastu miesiącach. Największe obawy co do swojej sytuacji materialnej w najbliższym roku wyrażają renciści i emeryci.