Kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne rzadziej zgłaszają występowanie objawów depresji.
W Polsce nadal są ponad 73 tysiące dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, ta liczba to tyle ile osób mieszka w polskim mieście średniej wielkości. Mogłoby się wydawać, że świadczenia finansowe 500 plus przyniosły wiele pozytywnych zmian dla polskich rodzin. Najnowszy raport SOS Wiosek Dziecięcych mówi jednak, że same świadczenia o charakterze finansowym nie są wystarczające. Sytuacja finansowa mogła się poprawić, nie znaczy to jednak, że rodzina dobrze funkcjonuje.
Polakom coraz mniej zagraża ubóstwo. Potwierdzają to statystyki (m.in. GUS, Eurostat) oraz międzynarodowe rankingi. Jeszcze w 2016 r. zagrożonych ubóstwem relatywnym było w Polsce prawie 6,5 mln osób. Rok później było ich 872 tys. mniej. Istotnie poprawiła się sytuacja dzieci. Mniej osób korzysta także z pomocy społecznej.
W ciągu ostatnich pięciu lat zaszły wyraźne zmiany w postrzeganiu grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, napotykających największe trudności i ograniczenia w społeczeństwie – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. O ile pięć lat temu do czynników w największym stopniu zagrażających wykluczeniu społecznemu najczęściej zaliczano biedę, bezrobocie i bezdomność, o tyle obecnie najczęściej wymieniana jest niepełnosprawność, natomiast w drugiej kolejności bieda, a w trzeciej starszy wiek i bezdomność.
Aż 18,2 proc. mieszkańców Unii Europejskiej powyżej 65. roku życia jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. I choć to o 1,9 mln mniej niż jeszcze dziesięć lat temu, trudno mówić o sukcesie polityki senioralnej. Różnice ekonomiczne pomiędzy poszczególnymi grupami wiekowymi są duże, a do tego pogłębiają się z wiekiem. Coraz trudniej uwierzyć, że obecny system opieki społecznej będzie skutecznym rozwiązaniem problemów starzejącej się Europy.
Stan posiadania nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Ludzie biedni żyją krócej.
Komitet Noblowski uhonorował Pokojową Nagrodą Nobla kolumbijskiego prezydenta Juana Manuela Santosa za jego zdecydowane wysiłki zmierzające do zakończenia ponad 50-letniej wojny domowej w tym kraju.
Polacy coraz mniej oszczędzają na zdrowiu i maleje liczba gospodarstw domowych, w których z powodu braku pieniędzy trzeba było zrezygnować z jakichś wydatków na leczenie – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Z leczenia częściej rezygnują ci, których na to nie stać lub którzy są przekonani, że na wydatki zdrowotne nie mogą sobie pozwolić. Jednak w największym stopniu konieczność oszczędzania na wydatkach zdrowotnych dotyczy rodzin osób niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych.
Aż 17% mężczyzn i ponad 20% kobiet w wieku emerytalnym (65-67 lat) w państwach UE jest narażonych na wykluczenie społeczne i ubóstwo – wynika z danych Eurostatu. Źródłem tego problemu jest przede wszystkim niski wskaźnik dzietności, brak dbania o ciągłość zatrudnienia oraz niechęć do długoterminowego oszczędzania na konkretne cele. W trudnej sytuacji znajdują się Polki, których emerytury są średnio o 45% niższe niż emerytury mężczyzn. Jeśli kobiety nie zadbają o swoje bezpieczeństwo finansowe – na starość grozi im nędza.
W ciągu ostatniego roku zwiększyła się grupa Polaków spokojnych o swoje finanse, jednocześnie ubyło tych, którzy obawiają się biedy – wynika z badania CBOS. Ogólnie rzecz biorąc, w ostatnich trzech latach Polacy czują się pod względem finansowym bezpieczniej niż wcześniej, a tegoroczny odsetek osób deklarujących poczucie zagrożenia biedą jest najniższy od około dwudziestu lat.
Polska polityka mieszkaniowa plasuje się na tle Europy na jednym z ostatnich miejsc. W warunkach poniżej standardowych mieszka w Polsce ok. 5,5 mln osób, czyli 14% społeczeństwa – wynika z najnowszego raportu Fundacji Habitat For Humanity.
W 2014 r. ok. 43% osób w gospodarstwach domowych żyło poniżej granicy minimum socjalnego, traktowanego jako granica „minimalnie godziwego standardu życia” - takie dane przynosi raport GUS „Ubóstwo w Polsce w latach 2013-2014”. Minimum socjalne nie stanowi granicy ubóstwa, lecz próg poniżej którego następuje deprywacja integracyjnych potrzeb człowieka, związanych m.in. z uczestnictwem w kulturze, edukacji, itp.
Już jutro rozpoczyna się nowy rok szkolny, a wraz z nim Polska Akcja Humanitarna rusza z kolejną edycją programu Pajacyk. W ramach programu Pajacyk Polska Akcja Humanitarna przyznała dofinansowanie dla 109 szkół z całej Polski. Ciepły posiłek przez cały rok szkolny 2015/2016 będzie otrzymywało w sumie 1722 uczniów.
Jak wynika z szacunków ONZ, do 2050 roku na świecie będzie żyło 9,7 miliardów ludzi, a pod koniec stulecia będzie nas już 11,2 miliardów.
W 2014 roku poniżej granicy ubóstwa skrajnego, czyli poniżej minimum egzystencji żyło w Polsce ok. 2,8 mln osób - podał Główny Urząd Statystyczny. W warunkach ubóstwa relatywnego zaś ok. 6,2 mln osób. Liczbę osób żyjących poniżej ustawowej granicy ubóstwa, czyli poniżej progu interwencji socjalnej szacuje się na ok. 4,6 mln.