W Wlk. Brytanii rozpoczęły się w końcu testy kliniczne leku przeciwko ludzkiemu wirusowi niedoboru odporności (HIV) wytworzonego z genetycznie modyfikowanego (GM) tytoniu. Testy, podjęte po kilku latach negocjacji prawodawczych, są prowadzone przez finansowane ze środków unijnych konsorcjum PHARMA-PLANTA (Zrekombinowane farmaceutyki roślinne do ochrony zdrowia człowieka) - międzynarodową grupę 28 instytucji akademickich i 4 małych przedsiębiorstw.
Papierosy pali jedna trzecia dorosłych Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Od roku 2007 odsetek palących w zasadzie się nie zmienia, natomiast jest on zauważalnie mniejszy niż pod koniec lat dziewięćdziesiątych.
Papierosy pali niespełna co trzeci dorosły Polak, zaś w ciągu ostatnich trzech lat liczba palaczy się nie zmieniła - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Znaczący spadek odsetka palaczy obserwowano w latach 1997–2007.
Lekarze rodzinni z "Porozumienia Zielonogórskiego" popierają projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zakładający m.in. wprowadzenie w Polsce zakazu palenia w miejscach publicznych i zakładach pracy, w tym w całkowity zakaz palenia w lokalach gastronomicznych.
Na wystąpienie i rozwój wielu chorób nie mamy wpływu, jednak dzięki odkryciom naukowców możemy minimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Choć od lat na niemal całym świecie prowadzone są kampanie informujące o szkodliwości palenia, uzależnienie od nikotyny to nadal bardzo poważny problem.
Naukowcy z Cambridge University twierdzą, że wystarczy w prowadzić w swoje życie niewiele zmian, aby je przedłużyć nawet o 14 lat. Dokładniej, badacze ustalili, że recepta na dłuższą egzystencję powinna zwierać cztery główne składniki: aktywność fizyczną, sporadyczne picie alkoholu, stosowanie zdrowej diety oraz unikanie palenia tytoniu.
Celem akcji zorganizowanej przez stowarzyszenie Manko jest zapewnienie osobom niepalącym stref wolnych od dymu tytoniowego.
O tym, iż palenie tytoniu jest szkodliwe wiedzą wszyscy, naukowcy dowiedli, iż na choroby bezpośrednio związane z tym nałogiem częściej chorują kobiety.
Palenie szkodzi, wbijają nam od lat do głowy. Skoro tak, to dlaczego tyle milionów ludzi na świecie nadal pali i trudno im zerwać z nałogiem? I dlaczego roślina uznawana za leczniczą stała się największym trucicielem ludzkości?
Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia chcą, żeby w żadnym zakładzie pracy nie wolno było palić papierosów - donosi "Gazeta Prawna". Pracodawcy, którzy nie dopilnują przestrzegania nowych przepisów, zapłacą kary do wysokości 20 tys. zł, a łamiący zakaz pracownicy - grzywnę w wysokości 100 zł.
Tytoń będzie największym zabójcą 21 wieku. Według ostatnich raportów, jego szkodliwe działanie będzie przyczyną śmierci miliarda ludzi na całym świecie, 10 razy więcej, niż w 20 wieku.
Z najnowszego sondażu instytutu badawczego Pentor Research International przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia wynika, że ponad 76 procent Polaków chce wprowadzenia zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych. Okazuje się, że jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z paleniem tytoniu.