Zbadano, w jaki sposób cząsteczki nanoplastiku gromadzące się w organizmie wpływają na skuteczność antybiotyków. Jak się okazuje, nie tylko osłabiają działanie leków, ale mogą również sprzyjać rozwojowi bakterii opornych na antybiotyki.
Substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną (EDC) znajdujące się w tworzywach sztucznych mogą przyczyniać się do ryzyka cukrzycy u kobiet.
Tworzywa sztuczne są dziś wszechobecne i stały się zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz środowiska. Na całej planecie zanieczyszczenie plastikiem obejmuje szeroki zakres: od toreb na zakupy w głębinach morskich po mikroplastik w żywności, a nawet we krwi zwierząt i ludzi.
Tworzywa sztuczne stanowią nieodłączną część współczesnego życia. Z jednej strony są użyteczne, z drugiej zaś mogą stanowić poważne wyzwanie dla środowiska i zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jak się okazuje, narażenie na substancje związane z tworzywami sztucznymi, takie jak bisfenol A i plastyfikatory ftalanowe, może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Środki chemiczne używane do produkcji opakowań żywności mogą prowadzić do chorób prostaty, twierdzą amerykańscy badacze. Naukowcy odkryli związek między działaniem śladowych nawet ilości bisfenolu A, środka powszechnie używanego do produkcji tworzyw sztucznych, a wystąpieniem raka prostaty u zwierząt.