1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych i usług powiązanych (do umów podpisanych przed tą datą stosuje się dotychczasowe zasady). Dzięki nim konsumenci z całej Unii Europejskiej będą chronieni na takim samym poziomie.
Plamiak zamiast dorsza, kebab z baraniną bez baraniny, oscypek zastąpiony roladą ustrzycką – takie dania serwowały restauracje, bary czy smażalnie w miejscowościach turystycznych. Inspekcja Handlowa skontrolowała 160 lokali i wykryła nieprawidłowości w prawie 80 proc. z nich.
85,7 miliarda złotych - tyle obrotu miała w zeszłym roku branża turystyczna w Polsce. Stanowi to nieco ponad pięć procent całego PKB naszego kraju i jest wynikiem niezwykle skromnym. W Unii wyprzedzają nas nie tylko tradycyjnie kojarzone z turystyką Portugalia i Hiszpania (te kraje zawdzięczają wczasowiczom aż 15 procent PKB), ale nawet Czechy (8,4 procenta PKB).
Denturyzm to turystyka medyczna, która nastawiona jest na leczenie zębów. W naszym kraju z każdym rokiem przybywa zagranicznych gości, którzy w okresie zimowym odwiedzają ośrodki narciarskie i kurorty, łącząc swój pobyt wypoczynkowy z leczeniem stomatologicznym. Zagraniczni turyści cenią sobie nie tylko wykwalifikowaną kadrę, ale też niższe niż w innych krajach koszty zabiegów.
W związku z aktualnymi wydarzeniami w Egipcie odradza się podróżowanie do tego kraju do czasu uspokojenia sytuacji - ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych.