Bardzo ważnym czynnikiem w programie ćwiczeniowym jest odpowiednie zaplanowanie wysiłku fizycznego. Oto wskazówki ekspertów z seniorhealth.about.com:
Wciąż znaczna cześć obywateli krajów zachodnich nie ćwiczy tak, jak rekomendują to lekarze, trenerzy, bądź rehabilitanci, np. siedmiu na dziesięciu Amerykanów nie podejmuje odpowiedniej aktywności fizycznej. Brak przedsięwzięć tego rodzaju częściej cechuje kobiety niż mężczyzn, starszych niż młodszych. Niedostateczna ilość ruchu zaś jest jednym z czynników wpływających na pojawienie się raka, cukrzycy, chorób serca, zawału.
Każdego roku wysiłek, który wiąże się z odchudzaniem, podejmują miliony ludzi na całym świecie i wielu z nich rezygnuje przed osiągnięciem celu. Powód? Niedostateczna wiedza na temat tego, jak stracić na wadze, a także obiegowe opinie o diecie i ćwiczeniach fizycznych.
Włoska armia zatrudniła 77- letnią Keiko Wakabayshi jako instruktorkę walki wręcz. Instruktorka doskonale radzi sobie z rosłymi przeciwnikami. Sztuki walki doskonaliła przez wiele lat. Obecnie ćwiczy ze swoimi podopiecznymi: jujitsu, jojitso, kenjitso, judo, kendo i karate.
Badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (Vancouver) przeprowadzili ankiety, z których wynika że starsi ludzie wolą ćwiczyć samotnie, podczas gdy młodzież preferuje treningi w grupach.
Im więcej seniorów pokolenia powojennego wyżu demograficznego przekracza 60 rok życia, tym częściej wielu z nich zaczyna się martwić o stan swojego umysłu i ewentualne możliwości jego pogorszenia się. Faktem jest, że ludzie żyją dłużej, ale co z tego jeśli kondycja fizyczna, a co najważniejsze mózg nie pozwala na radość z życia do późnych lat starości.
Carole Grainger dorastała z trzema braćmi, którzy zawsze potrafili ją obronić. Odkąd przeprowadziła się do Ottawy w Kanadzie obawia się o swoje bezpieczeństwo. Jak sama przyznaje, dotąd mieszkała w mieście, gdzie nie trzeba było zamykać drzwi w obawie przed obcymi, tutaj życie wygląda zupełnie inaczej.