Z wiekiem traci się nieco tkanki mięśniowej, ale to nie oznacza, że skazani jesteśmy na słabość - także po sześćdziesiątce można się cieszyć imponującą sprawnością i siłą.
Wątłość czy osłabienie (ang. frailty) to obecność takich czynników, jak poczucie wyczerpania, zmniejszenie sił, spowolnienie, niecelowa utrata masy ciała i niska aktywność fizyczna. Cierpi na nie wielu starszych ludzi i według uczonych nie jest to normalny element jesieni życia, ale objaw chorobowy.
Wystarczy już kilka minut dziennie intensywnych ćwiczeń, by odmłodzić swoje ciało. Wysiłek fizyczny może spowolnić proces starzenia się, wspomagając mitochondria, tzw. centra energetyczne komórek, w wytwarzaniu energii.
Trening siłowy (oporowy) jest nie tylko dobry dla ciała, ale pomaga też uleczyć duszę. Przegląd badań dowodzi, że jest przydatny w osłabianiu objawów depresji.
Intensywny wysiłek daje starszym komórkom energię do prawidłowego działania, a nawet odwrócenia określonych efektów starzenia się.
Jeśli zmagasz się z uderzeniami gorąca i innymi objawami menopauzy, zacznij uprawiać sport - naprawdę ci pomoże.
Ćwiczenia rozciągające powinny stanowić część regularnych treningów. Niektóre stawy bowiem tracą wraz z wiekiem nawet połowę zakresu ruchu, tymczasem wspomniane ćwiczenia pomogą zachować większą sprawność.
Trening siłowy może znacznie zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci i poprawić ograniczenia funkcjonalne u osób starszych.
Ćwicz mięśnie, a zyskasz większą ochronę serca, mówią eksperci.
Najlepszym lekarstwem na słabość i zmniejszenie tkanki mięśni jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia mogą zapewnić niezależność, przydać siły oraz poprawić zdolność utrzymywania równowagi, co ma wpływ na ogólny stan zdrowia i jest dobrym prognostykiem na stan w dalszych latach.
Trening siłowy jest bardzo przydatny wszystkim tym, którzy walczą o dobrą figurę.
Nie trzeba poświęcać wielu godzin na treningi, by poprawić stan zdrowia, podejmowanie aktywności fizycznej w ciągu zaledwie jednego dnia w tygodniu ma wpływ na wzmocnienie formy całego organizmu u dojrzałych pań.
Ćwiczenia wytrzymałościowe pomagają uchronić się przed upadkami. Im silniejsze mięśnie tym mniejsze prawdopodobieństwo upadku, niestety mniej niż jedna na dziesięć osób starszych regularnie wykonuje trening siłowy.
Trening siłowy, a nie tylko ćwiczenia cardio, jest związany z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę, przekonują uczeni.
Osobom starszym i seniorom, którzy chcą jak najdłużej zachować zdrowie i niezależność, eksperci amerykańskich National Institutes of Health (NIH) zalecają cztery rodzaje ćwiczeń.