Eliminacja uszkodzonych składników komórkowych jest niezbędna do utrzymania zdrowia tkanek i organów ciała. Na Uniwersytecie w Bonn odkryto mechanizmy usuwania odpadów komórkowych, pokazując, że aktywuje je trening siłowy aktywuje takie mechanizmy.
Przedłuż swoje życie zwiększając siłę mięśni, radzą lekarze.
Zarówno umiarkowane, jak i forsowne ćwiczenia łagodzą objawy lęku, nawet gdy zaburzenie ma charakter przewlekły, przekonują uczeni z Uniwersytetu w Göteborgu.
Pierwsze tygodnie podnoszenia ciężarów wzmacniają układ siateczkowo-rdzeniowy (formację neuronów w pniu mózgu), a nie mięśnie.
Ludzie po udarze, którzy spacerują lub uprawiają ogródek przez co najmniej trzy godziny tygodniowo lub jeżdżą na rowerze przynajmniej dwie godziny, mogą mieć o 54 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.
Pandemia COVID-19 sprzyjała siedzącemu trybowi życia, tymczasem trening jest konieczny, bo dobrze się czuć i zachować ciało w optymalnej formie. Przy planowaniu ćwiczeń warto pamiętać o pomijanych często mięśniach rdzenia.
Regularny trening wpływa na równowagę oraz sposób chodzenia i może pomóc ochronić starsze kobiety przed złamaniami biodra.
W okresie od 50 do 70 lat traci się około 30 proc. wcześniejszej siły mięśni. Tymczasem jej utrzymanie w starszym wieku jest niezwykle ważne, aby zachować mobilność i móc prowadzić niezależne życie oraz samodzielnie wykonywać codzienne czynności. Warto wiedzieć, że progresywny trening siłowy (oporowy) pomaga osłabić zanik mięśni w seniorskim wieku.
Z wiekiem trudniej jest zachować mięśnie. Słabną, zmniejszają się i przez to ludzie starsi mają mniej siły i częściej upadają oraz doznają urazów.
Aktywność fizyczna może przynieść długoterminową poprawę wyników zdolności poznawczych we wszystkich grupach wiekowych. Skutki jednak są odmienne u kobiet i mężczyzn i nie każdy trening daje takie same efekty. Uczeni z Uniwersytetu w Bazylei i Uniwersytetu Tsukuba przedstawili zalecenia opracowane na podstawie analiz wcześniejszych badań.
Z wiekiem traci się nieco tkanki mięśniowej, ale to nie oznacza, że skazani jesteśmy na słabość - także po sześćdziesiątce można się cieszyć imponującą sprawnością i siłą.
Wątłość czy osłabienie (ang. frailty) to obecność takich czynników, jak poczucie wyczerpania, zmniejszenie sił, spowolnienie, niecelowa utrata masy ciała i niska aktywność fizyczna. Cierpi na nie wielu starszych ludzi i według uczonych nie jest to normalny element jesieni życia, ale objaw chorobowy.
Wystarczy już kilka minut dziennie intensywnych ćwiczeń, by odmłodzić swoje ciało. Wysiłek fizyczny może spowolnić proces starzenia się, wspomagając mitochondria, tzw. centra energetyczne komórek, w wytwarzaniu energii.
Trening siłowy (oporowy) jest nie tylko dobry dla ciała, ale pomaga też uleczyć duszę. Przegląd badań dowodzi, że jest przydatny w osłabianiu objawów depresji.
Intensywny wysiłek daje starszym komórkom energię do prawidłowego działania, a nawet odwrócenia określonych efektów starzenia się.