Starzenie się nie musi oznaczać osłabienia mięśni. Seniorskie lata mogą być czasem fizycznej siły, mówią eksperci z University of Michigan Health System.
Psycholodzy z Uniwersytetu Południowej Australii radzą, aby ćwiczenia były podstawą radzenia sobie z depresją, ponieważ badania pokazują, że aktywność fizyczna jest nawet 1,5 razy bardziej skuteczna niż poradnictwo psychologiczne lub popularne leki.
Osoby próbujące schudnąć, które nie są w stanie wykonywać ćwiczeń aerobowych, mogą podejmować treningi siłowe i uzyskać dobre rezultaty.
Ćwiczenia oporowe są lepsze od aerobiku, jeśli chodzi o poprawę snu, który z kolei ma istotne znaczenie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Eksperci z McMaster University podają, że białka serwatki wraz z kilkoma innymi składnikami poprawia siłę fizyczną seniorów.
Podnoszenie ciężarków nie jest najpopularniejszym treningiem, szczególnie wśród seniorów, a daje bardzo dużo korzyści. Ćwiczenia tego rodzaju nie tylko zwiększają tkankę mięśniową i poprawiają sylwetkę, mogą wręcz przedłużyć życie.
Jeśli chcesz zdrowo się zestarzeć, wykonuj ćwiczenia, które budują wytrzymałość mięśni. Dzięki temu w starszych latach można zachować niezależność i wyższą jakość życia.
Aktywność fizyczna, która wzmacnia mięśnie, jest najskuteczniejsza w ochronie przed cukrzycą.
Zdrowy styl życia nie zagwarantuje w stu procentach długiego życia w pełnej sprawności, mogą tu sporo „namieszać" geny, ale daje duże szanse na osiągniecie długowiczności w dobrej formie. Żeby zaś o siebie zadbać, wcale nie trzeba dużego wysiłku, wystarczy wyrobić pewne nawyki i się ich trzymać. Spróbuj nad nimi popracować, a już po kilku miesiącach zobaczysz różnicę w fizycznym i psychicznym samopoczuciu - to gwarantujemy.
Trening, który wzmacnia mięśnie, powstrzyma starzenie się mózgu. Dzięki ćwiczeniom fizycznym więc można liczyć na dłuższą młodość umysłu.
Najlepszym lekarstwem na słabość i zmniejszenie tkanki mięśni jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia mogą zapewnić niezależność, przydać siły oraz poprawić zdolność utrzymywania równowagi, co ma wpływ na ogólny stan zdrowia i jest dobrym prognostykiem na stan w dalszych latach.
Żeby móc liczyć na lepszą pamięć, trzeba podnosić ciężary, mówią eksperci.
Połączenie treningu aerobowego i oporowego może być bardziej skuteczne niż wszelki inny rodzaj ćwiczeń w pomaganiu ludziom z cukrzycą w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.
Zewsząd słychać, że ćwiczenia są nieodzowne, by cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości. Pozostaje jednak pytanie, jaki rodzaj treningu wybrać. Najlepiej to, co sprawia przyjemność, bo wówczas chętniej podejmujemy wysiłek. Oto kilka propozycji specjalnie dla osób dojrzałych.
Ćwiczenia aerobowe, tj. wytrzymałościowe, są idealne, aby schudnąć i wzmocnić mięśnie. Zaleca się je także seniorom. Dwie sesje takiej aktywności fizycznej w tygodniu mogą zapobiec problemom neurologicznym związanym z wiekiem, wynika z kanadyjskiego badania.