Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na niezwykłe wydarzenie muzyczne – w następny czwartek, 17 grudnia, o godzinie 18:30, na terenie uczelni odbędzie się koncert muzyki poważnej z udziałem pacjentów po przeszczepieniu.
W piątek 14 marca w wieku 78 lat zmarł wybitny chirurg i transplantolog profesor Wojciech Rowiński. Był pionierem polskiej transplantologii – z jego inicjatywy powstał Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Profesor Rowiński przegrał walkę z białaczką.
Dziś przypada Ogólnopolski Dnzień Transplantacji, którego założeniem jest podkreślenie znaczenia transplantologii i podniesienie świadomości społecznej wśród Polaków. Każda osoba dorosła może podpisać oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia, a tym samym dać dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia ciężko chorym ludziom
Od 4 maja w drogeriach sieci Rossman na terenie całej Polski sprzedawane będą zestawy wspierające ogólnonarodową kampanię społeczną mającą na celu promowanie idei transplantologii.
Około 40 tys. Europejczyków oczekuje na przeszczep, każdego dnia z powodu braku dawcy umiera blisko dziesięciu chorych - wynika z danych przedstawionych przez Komisję Europejską. We wtorek Komisja rozpoczęła proces otwartych konsultacji dotyczących przyszłych działań Unii Europejskiej w dziedzinie dawstwa i przeszczepiania narządów.
Polskie Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji Poltransplant wraz z miesięcznikiem „Zdrowie” rozpoczynają akcję mającą na celu uświadomienie Polakom, że przeszczepy są często jedyną szansą na zdrowie – i życie – dla osób cierpiących na choroby, w których inne metody leczenia okazały się nieskuteczne.