Kiedy pytam Alinę Solecką z Radomia, która dzisiaj żyje dzięki nerce oddanej jej przez młodszego brata Leszka, jak scharakteryzowałaby dawcę, pada natychmiast odpowiedź: - Dawca to osoba o silnej psychice, bo świadomie pozbywa się ze swojego organizmu zdrowego, dobrego organu, z którym ja mogłabym dalej żyć...
Z okazji obchodzonego 26 stycznia Dnia Transplantacji portal dla lekarzy Konsylium24.pl zadał pytanie 432 polskim lekarzom: Czy zgodziłabyś/zgodziłbyś się zostać dawcą szpiku do transplantacji dla Twojego pacjenta?
W trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura zaapelował w czwartek o pamięć o ofiarach wypadków i rozwagę na drogach - pisze Gazeta Wyborcza.
Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, obchodzony 20 września to okazja do zwrócenia uwagi społecznej na problemy związane z przeszczepianiem narządów.
W 2007 roku na przeszczep nerki lub trzustki czekało 1157 polskich pacjentów, 652 przeszło zabieg, na przeszczep wątroby oczekiwały 404 osoby, zabiegowi poddano 178 chorych, na przeszczep serca wyczekiwało 357 pacjentów, operację wykonano u 64 pacjentów. Zabiegów wciąż jest za mało, bo świadomość społeczeństw (nie tylko polskiego) wciąż można określić jako dość niską i brakuje dawców.
26 marca zainaugurowano ogólnopolską akcję społeczną „Łańcuch Krewniaków”, której celem jest promowanie zgody na przekazywanie organów do transplantacji po śmierci oraz rozpowszechnienie kart Oświadczenie Woli.
Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że stanowcza większość Polaków (90%) uważa, iż idea transplantacji narządów jest słuszna. Przeciwnicy zabiegów tego rodzaju to zaledwie 3% badanych.
W tym roku w styczniu wykonano w Polsce 102 przeszczepy, ale już w kwietniu ich liczba spadała do 45. Dzieje się tak dlatego, że Polacy bardzo niechętnie decydują się przekazanie swoich organów po śmierci. Tej trudnej sytuacji chcą zaradzić księża, którzy będą rozdawali formularze zgody na pobieranie narządów w swoich parafiach - donosi "Metro".
Kilkaset przesłuchanych osób. Kilkanaście zatrzymanych w całym kraju. Kilku lekarzy i kilkoro pacjentów z postawionymi zarzutami. To pierwsze efekty śledztwa prowadzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. 20 zarzutów, w tym zabójstwa, Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła Mirosławowi G., ordynatorowi Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
Brytyjscy naukowcy wyhodowali miniaturową wątrobę używając komórki macierzystej pochodzącej z krwi pobranej z pępowiny. Technika ta może być stosowana do produkcji całych organów wykorzystywanych później przy transplantacji lub do naprawy uszkodzonej wątroby.
Ardell Lien, 71-letni mieszkaniec Minnesoty, nigdy nie zrezygnował z marzeń o samodzielnym rejsie dokoła świata, który stanowiłby historyczną podróż, jako że byłby on pierwszą osobą po transplantacji serca i nerek, która dokonała tego przedsięwzięcia.
Doktor Sunit „Sonny” Seth pracuje w szpitalu w indyjskiej dzielnicy Nowego Jorku. Pewnej nocy pod jego opiekę trafia niezwykły pacjent: Człowiek Transplant. Jego ciało przyjęło już siedem przeszczepów kluczowych organów. Jednak ów człowiek ze swej ułomności zrobił zaletę. Jako polityk w Indiach – kraju podziałów religijnych i etnicznych – jest jedynym prawdziwym reprezentantem wszystkich obywateli. Okazuje się bowiem, że dawcami przeszczepów byli przedstawiciele różnych kultur.
Około 40 tys. Europejczyków oczekuje na przeszczep, każdego dnia z powodu braku dawcy umiera blisko dziesięciu chorych - wynika z danych przedstawionych przez Komisję Europejską. We wtorek Komisja rozpoczęła proces otwartych konsultacji dotyczących przyszłych działań Unii Europejskiej w dziedzinie dawstwa i przeszczepiania narządów.