Dziś obchodzony jest w naszym kraju Dzień Transplantacji oraz 44. rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Przeszczepy uratowały życie bądź przywróciły jego elementarny komfort już wielu tysiącom Polaków.
18 grudnia i 21 grudnia dokonano po raz pierwszy w Polsce wszczepienia implantowalnej, długoterminowej pompy wspomagania serca - Heart Ware.
W piątek, 30 października, na antenie Antyradia prowadzący i goście będą dyskutować o różnych zagadnieniach dotyczących transplantacji. Akcję zatytułowano „Przeżyj własną śmierć", a jej partnerem merytorycznym jest Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie".
Jak informuje medyczny magazyn „The Lancet", około połowa dzieci rodzących się obecnie w krajach zachodnich dożyje stu lat. To wielkie wyzwanie dla ludzi nauki i medycyny. Trzeba się bowiem zatroszczyć o pomoc w pozostawaniu sprawnym i aktywnym także w starszym wieku.
29 sierpnia zmarł ksiądz kanonik, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie ks. Tadeusz Konradzki. Ksiądz Konradzki był duchowym opiekunem Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie". Miał 69 lat.
29 maja w Krakowie odbyła się konferencja prasowa „Transplantacja szpiku kostnego jako nowoczesna metoda terapeutyczna. Doświadczenia własne Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego", zainicjowana przez Katedrę i Klinikę Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stowarzyszenie Pacjentów po Transplantacji Szpiku Kostnego oraz Fundację Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. Prof. Juliana Aleksandrowicza.
W Polsce prawie 2000 osób czeka na nowy narząd - mimo, że polskie prawo zezwala na pobranie narządów od zmarłej osoby, a zmarły podpisał oświadczenie woli i chce oddać swoje narządy - rodzina mówi nie. Transplantacja to życie.
Spośród chorób możliwych do leczenia drogą przeszczepu niewydolność nerek jest tą, w której transplantacje stosuje się najczęściej. Wynika to m.in. stąd, że czas, w jakim nerka może być narażona na niedokrwienie między pobraniem a wszczepieniem, jest najdłuższy spośród wszystkich organów unaczynionych.
Od 4 maja w drogeriach sieci Rossman na terenie całej Polski sprzedawane będą zestawy wspierające ogólnonarodową kampanię społeczną mającą na celu promowanie idei transplantologii.
Żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie, zapominamy o ruchu, źle się odżywiamy. Nadal pokutuje u nas opinia, że zdrowie to brak choroby i jeśli nic nas nie boli, to wszystko jest porządku, a do lekarza przychodzimy często dopiero w ostatniej fazie choroby...
Kiedy pytam Alinę Solecką z Radomia, która dzisiaj żyje dzięki nerce oddanej jej przez młodszego brata Leszka, jak scharakteryzowałaby dawcę, pada natychmiast odpowiedź: - Dawca to osoba o silnej psychice, bo świadomie pozbywa się ze swojego organizmu zdrowego, dobrego organu, z którym ja mogłabym dalej żyć...
Z okazji obchodzonego 26 stycznia Dnia Transplantacji portal dla lekarzy Konsylium24.pl zadał pytanie 432 polskim lekarzom: Czy zgodziłabyś/zgodziłbyś się zostać dawcą szpiku do transplantacji dla Twojego pacjenta?
W trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura zaapelował w czwartek o pamięć o ofiarach wypadków i rozwagę na drogach - pisze Gazeta Wyborcza.
Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, obchodzony 20 września to okazja do zwrócenia uwagi społecznej na problemy związane z przeszczepianiem narządów.
W 2007 roku na przeszczep nerki lub trzustki czekało 1157 polskich pacjentów, 652 przeszło zabieg, na przeszczep wątroby oczekiwały 404 osoby, zabiegowi poddano 178 chorych, na przeszczep serca wyczekiwało 357 pacjentów, operację wykonano u 64 pacjentów. Zabiegów wciąż jest za mało, bo świadomość społeczeństw (nie tylko polskiego) wciąż można określić jako dość niską i brakuje dawców.