Inżynieria tkankowa wywiera ogromny wpływ na świat nauki. Hodowanie organów i części ciała człowieka w laboratorium jest możliwe poprzez sztuczne rusztowania, w których nowe komórki są pobudzane do rozwoju. To oznacza możliwość symulowania nanostruktury tkanek organizmu oraz hodowania organów i części ciała człowieka w laboratorium.
Większość dorosłych Polaków deklaruje zgodę na oddanie swoich narządów po śmierci, a także nie sprzeciwiłaby się ich pobraniu z ciała zmarłej osoby bliskiej pod warunkiem, że za życia nie zajmowała ona negatywnego stanowiska w tej sprawie - wynika z sondażu CBOS.
83-letni Brytyjczyk, który dotychczas 57 razy honorowo oddał krew, poszedł o krok dalej w swym altruizmie - oddał nieznajomemu nerkę, czym zyskał miano najstarszego dawcy w Wielkiej Brytanii, a może to nawet pobił światowy rekord.
Polacy powszechnie aprobują medycynę transplantacyjną - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Ogromna większość z nas nie ma nic przeciwko oddaniu narządów po śmierci, jak również nie sprzeciwiłaby się eksplantacji organów z ciała zmarłej osoby bliskiej, jeśli za życia nie była ona temu przeciwna.
Ministerstwo Zrdowia poinformowało, że w ubiegłm roku odbyło się najwięcej przeszczepów nerek w ciągu ostatnich 5 lat. W przypadku przeszczepień nerki od żywego dawcy rodzinnego ubiegły rok był najlepszy w całej historii.
5 listopada 1985 roku Zbibgiew Religa w asyście A. Bochenka, M. Zembali, B. Ryfińskiego i B. Kominka dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu serca, rozpoczynając tym samym program transplantacji tego narządu w kraju. Dziś mija ćwierć wieku od tamtego dnia.
W niedzielę 24 października 2010 r. odbędzie się wielkie święto transplantacji w Centrum Zdrowia Dziecka. Zaplanowano m.in. marszobieg, festyn i grę terenową w podziemiach szpitala oraz spotkanie premiera Donalda Tuska i minister zdrowia Ewy Kopacz z dawcami i biorcami narządów.
Antybiotyki są podstawą współczesnej medycyny. Ale w niedalekiej przyszłości będziemy musieli jeszcze raz nauczyć się żyć bez nich. To trudne wyzwanie.
„Terapeutyczne wykorzystanie substancji pochodzenia ludzkiego, w tym przeszczep narządów, jest integralną częścią nowoczesnych systemów opieki zdrowotnej i niezbędnym elementem leczenia poważnych problemów zdrowotnych w całej Europie", czytamy w raporcie Eurobarometru pt. „Organ donation and transplantation".
Program "Partnerstwo dla Transplantacji" - zainicjowany przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej w lutym 2009 roku jako odpowiedź na bardzo niską liczbę przeszczepianych narządów w Polsce - wreszcie ma szansę stać się programem ogólnopolskim. Jego niedługi start zapowiedziała na antenie Polskiego Radia minister zdrowia Ewa Kopacz.
Dziś obchodzony jest w naszym kraju Dzień Transplantacji oraz 44. rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Przeszczepy uratowały życie bądź przywróciły jego elementarny komfort już wielu tysiącom Polaków.
18 grudnia i 21 grudnia dokonano po raz pierwszy w Polsce wszczepienia implantowalnej, długoterminowej pompy wspomagania serca - Heart Ware.
W piątek, 30 października, na antenie Antyradia prowadzący i goście będą dyskutować o różnych zagadnieniach dotyczących transplantacji. Akcję zatytułowano „Przeżyj własną śmierć", a jej partnerem merytorycznym jest Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie".
Jak informuje medyczny magazyn „The Lancet", około połowa dzieci rodzących się obecnie w krajach zachodnich dożyje stu lat. To wielkie wyzwanie dla ludzi nauki i medycyny. Trzeba się bowiem zatroszczyć o pomoc w pozostawaniu sprawnym i aktywnym także w starszym wieku.
29 sierpnia zmarł ksiądz kanonik, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie ks. Tadeusz Konradzki. Ksiądz Konradzki był duchowym opiekunem Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie". Miał 69 lat.