Po wielu dniach przygotowań, zakupów, porządków, gotowania, pieczenia i smażenia zasiadamy wieczorem przy stole w gronie najbliższych. Blask świec i choinkowych lampek, kolędy i opłatek, a nade wszystko wyciszenie sporów i spokój - taka jest Wigilia marzeń.
Zapach pieczonego chleba, smak świeżo upieczonej chrupiącej skórki, kromka chałki z grubą warstwą zimnego masła, maślana bułka maczana w gorącym mleku. Często w chlebie zapisane są historie, te małe - rodzinne, jak i te większe, wpisane w nasze dzieje.
Jest głęboko zakorzeniony w polskiej, tradycji, wierzeniach, a nawet mowie. Bohater dziesiątek przysłów i powiedzeń przez lata był obiektem kultu, rozmaitych wierzeń i ludowych obrządków. Chleb, bo o nim mowa ma w Polsce niezwykle bogaty życiorys. W różnych regionach kraju do dziś kultywuje się stare tradycje związane z chlebem, bo mimo upływu lat i zmieniającej się mody, jest on nadal nieodłącznym elementem naszej kultury.
Dziś przypada ostatnia niedziela Wielkiego Postu. W tradycji chrześcijańskiej Niedziela Palmowa poświęcona jest wspomnieniu uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy.
Czy znacie ten schemat? Przychodzą Święta i najadamy się do syta, a od Nowego Roku – drakońska dieta i zaczynamy odchudzanie. O ile Święta to czas wyjątkowy i na pewne ustępstwa można sobie pozwolić, o tyle regularne przejadanie się może mieć poważne skutki zdrowotne. Warto poznać sposoby, które pomogą nam tego uniknąć.
Święta! Ten niezwykły czas, gdy przybrawszy lampkami drzewko bananowca, zasiadamy do wigilijnego stołu, by dzielić się tradycyjnym kubełkiem KFC. To poczucie wspólnoty, gdy razem z sąsiadami rytualnie palimy słomianego kozła. Ta świąteczna radość, gdy rankiem wszyscy ruszamy na wrotkach do kościoła i podziwiamy szopkę, szukając figurki polityka ze spodniami opuszczonymi do kostek…
Czy Twoje dzieci lub wnuki wiedzą więcej o walentynkach i Halloween niż katarzynkach, Zielonych Świątkach i sobótce? A czy Ty znasz wszystkie polskie zwyczaje świąteczne?