Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los - dawno już zauważył Oscar Wilde. Bez względu na to, do której grupy się zaliczamy, przed kotami nie ma ucieczki: w języku polskim jest tak dużo kocich powiedzeń, że chcąc nie chcąc wciąż wspominamy o tych zwierzakach. Koty są wszechobecne również w naszych internetowych wypowiedziach.
Obok Bożego Narodzenia, Wielkanoc należy do ulubionych świąt celebrowanych przez Polaków. Jednak, generalnie rzecz biorąc, tradycję obchodzenia różnorodnych świąt najchętniej podtrzymują osoby dojrzałe, młodsi są mniej religijni i mniej sentymentalni...
Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet budzi wśród Polek różne uczucia. Większość pań (aż 65%) lubi ten dzień, a 70% uważa go za ważny - wskazuje. Wydaje się więc, że świętowanie Dnia Kobiet mocno wpisało się w polską tradycję.
W niemal każdym większym mieście Europy w okresie świąt Bożego Narodzenia ustawiona została „publiczna" choinka. Opierając się na różnych źródłach archiwalnych można przypuszczać, że po raz pierwszy choinka pojawiła się na Placu Ratuszowym w Tallinie już w 1441 roku.
W Wigilię 24 grudnia zgodnie z tradycją zasiądziemy w rodzinnym gronie, aby skosztować 12 pieczołowicie przygotowanych potraw. Dla wielu osób, szczególnie dla tych na diecie, świąteczna kolacja to dylemat. Czy potrawy nie są zbyt kaloryczne? Co mogę zjeść, a czego nie? Czy nie przytyję jedząc dodatkową porcję pierogów?
Więzi z bliskimi to według Polaków niezmiennie jeden z najbardziej wartościowych elementów życia. Z badań opinii publicznej wynika, że relacje z rodziną i przyjaciółmi to wciąż priorytet w życiu wielu z nas, a chwile spędzone wspólnie z najbliższymi to najlepszy sposób na oderwanie się od codziennej gonitwy... szczególnie w magiczny czas Wielkanocy.
… niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek…" Taką piosenkę śpiewało się w szkołach i przedszkolach jakieś trzydzieści lat temu. Wtedy Dzień Kobiet obchodzono hucznie, dziś wiele pań przyznaje, że tak naprawdę nie znosi tego święta.
Święta to wyjątkowa okazja, pełna ciepła, radości i spotkań w rodzinnym gronie. Polacy lubią spędzać ten czas w sposób wyjątkowy, dlatego dbają o najdrobniejsze szczegóły, także o kwestie kulinarne. Jesteśmy wielbicielami tradycyjnej kuchni, a podstawą potraw wigilijnych są smaczne i zdrowe ryby. Warto kultywować tę tradycję, mimo że w Wigilię nie obowiązuje już post.
Większość społeczeństwa nie kontynuuje żadnych tradycji charakterystycznych dla danej rodziny. Niemniej trzy czwarte uważa, że kultywowanie rodzinnych zwyczajów i ich przekazywanie jest istotne. W pewnym stopniu może to wynikać z faktu, że Polacy przypisują wysoką wartość takim pojęciom, jak: tradycja, rodzina, historia – wynika z najnowszych badań CBOS.
Wydawałoby się, że Święta sprzyjają wspomnieniom i kultywowaniu tradycyjnych obrzędów, jak pokazują jednak badania CBOS, w domach 65% Polaków nie ma jakichkolwiek tradycji rodzinnych. Wierność zwyczajom dziadków deklaruje jedynie 15% badanych. Około 13% przyznaje, że zarzuciło istniejące niegdyś w danych familiach obyczaje.