Wiosna jest porą roku, na którym w naszym klimacie oczekuje sie z największą niecierpliwością. Jednak święto wiosny jest obchodzone na całym świecie, pod wieloma nazwami. Choć mogłoby się zdawać, że wiosna w naszej szerokości geograficznej przychodzi od południowego-zachodu, to kalendarz mówi coś innego...
„Puste nakrycie nie musi być puste” – pod tym hasłem od początku grudnia trwa kampania „Pełne nakrycie” zainicjowana w tym roku przez Caritas. W imieniu każdego, kto w grudniu wyśle pusty sms pod numer 72052, zostanie zorganizowana Wigilia dla potrzebujących. Fundusze pozyskane z otrzymanych wiadomości zostaną w całości przekazane na rzecz przygotowania wigilijnej wieczerzy dla najuboższych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
1 grudnia rusza 15. edycja kampanii społecznej „Jeszcze żywy KARP" Klubu Gaja, która przypomina, że Ustawa o ochronie zwierząt obejmuje także ryby hodowlane. Należą do nich karpie - masowo i żywcem sprzedawane w Polsce przed świętami Bożego Narodzenia. Kampania „Jeszcze żywy KARP" zachęca Polaków do zmian postaw społecznych i kupowania karpia w płatach.
Szukasz przepisu na powiedzmy tradycyjne danie greckie wraz z informacjami na temat jego wartości odżywczych? Teraz można go znaleźć dzięki projektowi EUROFIR (Sieć zasobów informacyjnych o europejskiej żywności). W ramach tej inicjatywy powstało miarodajne źródło danych o składzie żywności w celu dostarczania znormalizowanych informacji przez i dla dietetyków, naukowców, studentów, przedsiębiorców i przedstawicieli organów nadzoru.
„Zaginiony rytm” to temat tegorocznej edycji Brave Festival. Hasło przewodnie brzmi: "Przeciw wypędzonym z kultury". Twarzą tegorocznej edycji festiwalu po raz pierwszy został mężczyzna.
Szwedzi pozdrawiają się słowami Glad Påsk – Wesołej Wielkanocy, Włosi kosztują Colomby - wielkanocnej babki z migdałami, we Francji dzieci szukają w ogrodzie czekoladowych dzwonków i kurczaków, a Brytyjczycy uczestniczą w wyścigu turlania jajek. Zarezerwuj bilet lotniczy na platformie FRU.PL i przekonaj się jak wygląda Wielkanoc u naszych europejskich sąsiadów!
Już niedługo turyści odwiedzający Bałtów i okolice będą mogli usłyszeć lokalne legendy, baśnie i przypowieści z ust profesjonalnych, miejscowych opowiadaczy. Chętni do wykonywania tej profesji doskonalili swoje umiejętności podczas specjalnych warsztatów. Szkolenie pozwoliło poznać najważniejsze elementy budowania ciekawej narracji, ale także stało się okazją do integracji międzypokoleniowej.
Wrocławski Brawe Festival po raz kolejny będzie gościł Bi Kidude z Zanzibaru. Ponad stuletnia artystka tym razem zaprezentuje wyłącznie kobiecej publiczności tradycję unyago, czyli rytuał inicjacji przedślubnej młodych kobiet, któremu towarzyszy szczególna forma tradycji bębniarskiej zwana ngomą.
Polacy opowiadają się raczej za udzielaniem rodakom pomocy w krajach, w których żyją, niż za ich repatriacją - wynika z sondażu CBOS. Jednocześnie są przekonani, że w niektórych wypadkach pomoc państwa polskiego skierowana do mniejszości na terenie obcego kraju powinna być konsultowana z jego władzami.
Lubelska Fundacja Aktywności Obywatelskiej rozpoczyna realizację projektu „Kultura... srebrną nicią tkana” skierowanego do grupy 20 osób: seniorów oraz dzieci i młodzieży w dwóch grupach wiekowych ( do 13 lat i 14-16 lat).
Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los - dawno już zauważył Oscar Wilde. Bez względu na to, do której grupy się zaliczamy, przed kotami nie ma ucieczki: w języku polskim jest tak dużo kocich powiedzeń, że chcąc nie chcąc wciąż wspominamy o tych zwierzakach. Koty są wszechobecne również w naszych internetowych wypowiedziach.
Obok Bożego Narodzenia, Wielkanoc należy do ulubionych świąt celebrowanych przez Polaków. Jednak, generalnie rzecz biorąc, tradycję obchodzenia różnorodnych świąt najchętniej podtrzymują osoby dojrzałe, młodsi są mniej religijni i mniej sentymentalni...
Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet budzi wśród Polek różne uczucia. Większość pań (aż 65%) lubi ten dzień, a 70% uważa go za ważny - wskazuje. Wydaje się więc, że świętowanie Dnia Kobiet mocno wpisało się w polską tradycję.
W niemal każdym większym mieście Europy w okresie świąt Bożego Narodzenia ustawiona została „publiczna" choinka. Opierając się na różnych źródłach archiwalnych można przypuszczać, że po raz pierwszy choinka pojawiła się na Placu Ratuszowym w Tallinie już w 1441 roku.
W Wigilię 24 grudnia zgodnie z tradycją zasiądziemy w rodzinnym gronie, aby skosztować 12 pieczołowicie przygotowanych potraw. Dla wielu osób, szczególnie dla tych na diecie, świąteczna kolacja to dylemat. Czy potrawy nie są zbyt kaloryczne? Co mogę zjeść, a czego nie? Czy nie przytyję jedząc dodatkową porcję pierogów?