Ludzie, którzy zaczęli zajmować się ogrodnictwem, jedli więcej błonnika i byli bardziej aktywni fizycznie - a to dwa znane sposoby zmniejszania ryzyka raka i chorób przewlekłych. Co więcej, cechowali się niższym poziomem stresu i niepokoju.
Sezon bożonarodzeniowy może być niezwykły dzięki pięknym iluminacjom, wszechobecnym ozdobom, rodzinnym spotkaniom i świątecznym przyjęciom. Równocześnie jednak to jeden z najbardziej stresujących okresów w roku.
Dziś w Kościele Katolickim obchodzone jest Święto Ciała i Krwi Pańskiej - uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, nazywana potocznie Bożym Ciałem. Święto to przypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (60 dni po Wielkanocy) i jest świętem ruchomym. Najbardziej charakterystyczne dla uroczystości są procesje do ołtarzy położonych poza terenami kościelnymi. W Polsce to katolickie święto jest dniem wolnym od pracy i zajęć szkolnych.
Chrześcijanie po raz kolejny wspominają zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Taki jest sens i geneza świąt wielkanocnych, najważniejszych w całym roku liturgicznym. Jednak dziś coraz częściej obchodzimy je jako swego rodzaju "święto wiosny".
To jedyny dzień w roku, w którym przystoi stroić sobie żarty z osób nobliwych, wygłupiać wśród ludzi poważnych i nabierać wszystkich znajomych bez względu na wiek - od dzieci po osoby starsze. Przez jeden dzień w roku można być mniej poważnym i celebrować dystans do rzeczywistości.
Tłusty Czwartek zawsze przypada w ostatni czwartek przed początkiem Wielkiego Postu. Dawniej dzień ten rozpoczynał tzw. Tłusty Tydzień – ostatni tydzień karnawału, kiedy jedzono bardzo dużo i bardzo tłusto.
Powszechne jest obecnie przekonanie, że Polacy nie wierzą, ale praktykują. Co do pierwszej kwestii, bezpieczniej jest - zwyczajem sceptyków - zawiesić sąd, druga zaś nie pozostawia wątpliwości – bardzo chętnie uczestniczymy w różnych obrzędach związanych z Wielkanocą. Cieszymy się ze Świąt, bo możemy odpocząć i spotkać się z bliskimi, liczne świąteczne rytuały ubarwiają ten czas i wprowadzają atmosferę radosnego oczekiwania. Nie należy zapominać jednocześnie o najważniejszym wymiarze Wielkanocy – to święto życia.
Tylko 15 proc. Polaków pozwala sobie na zjedzenie ciastek ciastka 2-3 razy w tygodniu. 75 proc. sięga po takie słodycze przeciętnie raz w miesiącu. Ale w Tłusty Czwartek pączki jedzą niemal wszyscy - takie są wnioski z raportu „Polska na widelcu. Zwyczaje żywieniowe Polaków 2016”.
Dziś każdy Polak zje średnio dwa i pół pączka. Tradycja witania ostatniego tygodnia karnawału kalorycznymi wypiekami nadal wygrywa ze zdrowym trybem życia. Ale czy jednorazowe obżarstwo naprawdę może nam zaszkodzić?
Koniec listopada to czas wróżb i przepowiedni. Właśnie w ostatnim tygodniu tego miesiąca przypadają Andrzejki oraz Katarzynki.
Wiosna jest porą roku, na którym w naszym klimacie oczekuje sie z największą niecierpliwością. Jednak święto wiosny jest obchodzone na całym świecie, pod wieloma nazwami. Choć mogłoby się zdawać, że wiosna w naszej szerokości geograficznej przychodzi od południowego-zachodu, to kalendarz mówi coś innego...
„Puste nakrycie nie musi być puste” – pod tym hasłem od początku grudnia trwa kampania „Pełne nakrycie” zainicjowana w tym roku przez Caritas. W imieniu każdego, kto w grudniu wyśle pusty sms pod numer 72052, zostanie zorganizowana Wigilia dla potrzebujących. Fundusze pozyskane z otrzymanych wiadomości zostaną w całości przekazane na rzecz przygotowania wigilijnej wieczerzy dla najuboższych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
1 grudnia rusza 15. edycja kampanii społecznej „Jeszcze żywy KARP" Klubu Gaja, która przypomina, że Ustawa o ochronie zwierząt obejmuje także ryby hodowlane. Należą do nich karpie - masowo i żywcem sprzedawane w Polsce przed świętami Bożego Narodzenia. Kampania „Jeszcze żywy KARP" zachęca Polaków do zmian postaw społecznych i kupowania karpia w płatach.
Szukasz przepisu na powiedzmy tradycyjne danie greckie wraz z informacjami na temat jego wartości odżywczych? Teraz można go znaleźć dzięki projektowi EUROFIR (Sieć zasobów informacyjnych o europejskiej żywności). W ramach tej inicjatywy powstało miarodajne źródło danych o składzie żywności w celu dostarczania znormalizowanych informacji przez i dla dietetyków, naukowców, studentów, przedsiębiorców i przedstawicieli organów nadzoru.
„Zaginiony rytm” to temat tegorocznej edycji Brave Festival. Hasło przewodnie brzmi: "Przeciw wypędzonym z kultury". Twarzą tegorocznej edycji festiwalu po raz pierwszy został mężczyzna.