W organizmie gromadzą się toksyny i inne substancje, które wpływają na pogorszenie samopoczucia, a z czasem mogą też prowadzić do różnych dolegliwości. Nasze ciało oczyszcza się samo, ale warto mu czasem dopomóc w tym procesie. Zobacz, co jeść w tym celu.
Toksyny są wszechobecne w naszym środowisku. Brak energii, szara cera, bóle głowy, łamliwe paznokcie czy nadmiernie przetłuszczające się włosy to tylko nieliczne sygnały, że warto zastanowić się nad oczyszczaniem organizmu z toksyn. Zalegają w narządach, osłabiają i wpływają na nasze samopoczucie. Jak przeprowadzić detoks bez szkody dla naszego organizmu, podpowiada farmaceutka Ewa Napiórkowska z Apteki Medicover w Warszawie.
Stres oksydacyjny sprawia, że czujesz się zmęczony, bardziej otyły, chory i stary. Ból, jaki odczuwasz, widoczne oznaki starzenia się, choroby, z jakimi zaczynasz się zmagać - wszystko to jest w pewnej mierze zależne od stresu oksydacyjnego. Warto poznać mechanizm jego działania.
Każdemu zdarza się odczuwać znużenie i zniechęcenie. Jeśli takie samopoczucie nie ma u podstaw poważniejszych dolegliwości, a po prostu dokucza od czasu do czasu, istnieją proste sposoby na walkę z nim. Poniżej kolejne wskazówki. Uczeni gwarantują, że podniosą chęć do działania.
U pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) akupunktura może pomóc złagodzić duszności.
Morski świat glonów czyli alg, jest nie mniej zróżnicowany niż znana nam roślinność lądowa. Od wieków fascynuje ludzi zainteresowanych ich szerokim wykorzystywaniem. Te unikalne rośliny osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku metrów. Gromadzą wiele cennych minerałów co sprawia, że są istotne dla człowieka. Występują w morzach, oceanach, jeziorach, rzekach i wszędzie tam gdzie sprzyja im środowisko wodne. Z uwagi na ogromne wartości odżywcze, glony znalazły swoje miejsce w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a także kosmetycznym.
Jak „dobrze" się starzeć? Można skonstruować całą listę spraw, które należałoby wziąć pod uwagę, ale na pewno jednym z jej punktów byłoby odpowiednie odżywianie się. To, co jemy, znacząco wpływa na nasze samopoczucie i wygląd, a dietetyczne wymagania zmieniają się wraz z wiekiem.
Liczba przyjmowanych przez nas syntetycznych związków chemicznych wzrosła w zawrotnym tempie w ciągu ostatnich 50 lat. Występują one np. w żywności i napojach, lekach, powietrzu, którym oddychamy, wodzie, kosmetykach, przyborach toaletowych i środkach czystości. Nawet odzież i obuwie, które nosimy często są poddawane obróbce chemicznej.
Ponad 5000 lat temu porywisty wiatr strącił przypadkowo kilka liści z dziko rosnącego drzewa herbacianego wprost do cesarskiej filiżanki. Smak naparu zachwycił chińskiego cesarza Chen-nunga i pozwolił zająć mu poczesne miejsce w dziejach ludzkości. Obecnie z krzewu herbacianego, w zróżnicowanych procesach produkcji, pozyskujemy zarówno zieloną jak i czarną odmianę herbaty. W 1879 roku dzięki książce kucharskiej „Housekeeping in Old Virginia" zielona herbata zagościła na kartach historii w mrożonej formie.
Polacy to prawdziwi wielbiciele herbaty! Pod względem spożycia tego napoju znajdujemy się w pierwszej trójce Europy i pierwszej dziesiątce... świata.
Jod jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego niedobór potrafi wywołać wiele chorób. Jak temu zapobiegać? Należy jeść pokarmy bogate w jod a do kąpieli można stosować solankę z jego zawartością.
Czy wiesz, że toksyny to groźne trucizny, które niestety znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu? Są wszędzie, w wodzie, glebie i żywności. Różne szkodliwe substancje chemiczne wnikają do naszego organizmu przez skórę, płuca, układ pokarmowy i po prostu nas trują. To niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia, bo toksyny to trucizny, które po wchłonięciu do organizmu mogą zaburzać jego funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do śmierci.
Dla miłośników jedzenia i smakoszy nigdy nie jest odpowiednia pora na odchudzanie. Latem chce się korzystać z wakacji i sezonowych pyszności. Jesienią zazwyczaj zajada się stres powrotu do codziennych obowiązków. Zimą organizm sam domaga się większej dawki kalorii. Ponadto okres świąteczno-karnawałowy nie sprzyja odchudzaniu. No i wreszcie wiosną przychodzi czas na refleksje przed wakacjami. Ale wtedy zazwyczaj okazuje się, że zbędnych kilogramów jest już za dużo...
Profesor Zheng Ji, prawdopodobnie najstarszy wykładowca na świecie, szóstego maja skończył 109 lat.
W naszym otoczeniu i pożywieniu występuje bardzo wiele toksycznych substancji. Toksyny są groźne dla zdrowia i niestety, nie da się uniknąć wchłaniania ich do organizmu.