Polacy wydają się być nieracjonalni. Z badań TNS OBOP wynika, że większość z nas akceptuje argumenty za ograniczeniem wcześniejszych emerytur, a mimo to, mniej niż połowa jest za redukcją przywilejów emerytalnych.
6 na 10 Polaków słucha równie często muzyki polskiej i zagranicznej, a 84% badanych jest zdania, że przy odpowiednich dźwiękach łatwiej się odprężyć - wynika z badania „Preferencje muzyczne Polaków”, przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie STX JAMBOREE.
Prawie 40 proc. kobiet w roku 2007 używało preparatów poprawiających wygląd skóry, włosów i paznokci w kapsułkach lub tabletkach. Mężczyzn przyjmujących tego rodzaju preparaty było nieco ponad 7 proc. - wynika z badania OTC TRACK, prowadzonego przez TNS OBOP.
Ponad połowa Polaków powyżej 15 roku życia sięga po multiwitaminy. Od preparatów tego typu oczekują przede wszystkim dostarczenia kompletnego zestawu witamin w jednym produkcie, podaje TNS OBOP.
W Polsce telemedycyna jest jeszcze rzadkością. Dwie trzecie (65%) Polaków badanych przez TNS OBOP nigdy nie słyszało o istnieniu takich usług; a 67% nie wie o możliwości korzystania z nich w Polsce.
Z porównania badania TNS OBOP dla Centrum Myśli Jana Pawła II z sondażami CBOS, które zostało przeprowadzone przez "Rzeczpospolitą" wynika, że Polacy coraz rzadziej uważają pracę za najistotniejszą wartość w życiu. Dla rodaków nadrzędną sprawą jest rodzina (88 procent) i ich pociechy (74 procent), a także czas wolny.
Pokój (61 proc.), a zaraz za nim szacunek dla przyrody i środowiska naturalnego (50 proc.) są wartościami, które Europejczycy chcą zachować i wzmacniać w społeczeństwie - wynika z badania Special Eurobarometr, zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. Pokój – wartość oceniana jako najważniejsza ze wszystkich – jest szczególnie istotna dla osób najstarszych.
Prawie jedna piąta Polaków czerpie informacje na temat leków dostępnych bez recepty z ulotek reklamowych – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP. Jednocześnie aż 85 proc. badanych, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymało taką ulotkę, zapoznało się z jej treścią, a 41 proc. spośród tych osób zakupiło lek po przeczytaniu ulotki.
Zdecydowana większość, bo aż 82 proc. Polaków nie zdaje sobie sprawy, że najwięcej energii zużywa się na eksploatację budynków - wynika z sondażu "Polacy o oszczędzaniu energii" przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Rockwool Polska.
Dziadkowie – kochający i kochani, ciepli i wyrozumiali, wybaczający ukochanym wnuczętom nawet największe przewinienia. Wnuki – kochane nawet bardziej niż dzieci, troskliwe i opiekuńcze, dbające o dziadków w zdrowiu i chorobie. Wydawałoby się, że powinny ich łączyć szczególne więzi – takie, jakie niedostępne są nikomu innemu. Jak jest naprawdę, pokazują wyniki badania TNS OBOP „Dziadkowie i wnuki o sobie, wzajemnych relacjach i ludziach starszych” przeprowadzonego dla Forum 50+ seniorzy XXI wieku.
27 proc. osób po pięćdziesiątce uważa seks za ważny punkt życia, a w przypadku 43 proc. osób w tym wieku seks nie odgrywa już istotnej roli - wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego przeprowadzonych przez TNS OBOP przy wsparciu Eli Lilly. Seks ma największe znaczenie dla osób w wieku 50-59 lat, jednak jego rola w życiu maleje wraz z wiekiem.
Osoby powyżej 45 roku życia stanowią zdecydowaną większość widzów polskich telewizji informacyjnych. Dotyczy to zarówno TVN24 jak i TVP3 - wynika z badań TNS OBOP.
Mają ponad pięćdziesiąt lat, mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich i odczuwają samotność bardziej, niż ich rówieśnicy z mniejszych miast i wsi - tak wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego przeprowadzonych przez TNS OBOP przy wsparciu Eli Lilly.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty życia, większość Europejczyków czuje się szczęśliwa. Przeciętnie 85% respondentów z 27 państw Unii Europejskiej deklaruje, że jest szczęśliwa – wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
Z sondażu przeprowadzonego przez Ośrodek Badań Opinii Publicznej wynika, że 57% Polaków uważa, iż pomniki żołnierzy radzieckich powinny pozostać tam, gdzie stały do tej pory.