Zdecydowana większość Polaków nie słyszała dotychczas o usłudze opieki farmaceutycznej, czyli o sprawowaniu przez farmaceutów nadzoru nad leczeniem farmakologicznym. Niewiele jest również osób przewlekle chorych - głównych adresatów usługi - którzy o tej możliwości wiedzą.
Aż 63 procent osób, które dokonały zakupu w tradycyjnym biurze podróży przyznaje, że w trakcie poszukiwania odpowiednich dla siebie wakacji korzysta z informacji znalezionych w Internecie - wynika z badania zrealizowanego dla Google przez TNS OBOP przy współpracy z biurami podróży TUI i ScanHoliday. To pierwsze tego typu badanie, przeprowadzone wyłącznie na grupie Polaków, którzy kupują w tradycyjnych biurach podróży.
Podobno żadna praca nie hańbi. Czy aby na pewno? Są zawody, których za nic w świecie nie chcielibyśmy wykonywać. Na zlecenie Discovery Channel TNS OBOP zbadał, czego nie chcą robić Polacy.
W pierwszym półroczu 2009 r. Polacy poświęcili na oglądanie telewizji średnio 3 godziny 42 minuty dziennie. Oznacza to, że spędzamy więcej czasu na oglądaniu telewizji. Coraz rzadziej jednak wybieramy ofertę programową czterech największych stacji - informuje TNS OBOP.
Jak wynika z badania TNS OBOP, w 2008 roku co dziesiąty Polak kupił samochód osobowy. Niemal połowa respondentów (48%) kupując auto zastępowała nim pojazd dotychczas używany, a ponad jedna trzecia badanych (35%) kupiła kolejny samochód dla swojego gospodarstwa domowego.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2008 roku osoby w wieku powyżej 65 roku życia spędzały przed telewizorem średnio 4 godziny i 44 minuty dziennie. W przypadku mężczyzn w tym wieku średni czas oglądania telewizji wyniósł 4 godziny 55 minut i był o ponad 18 minut dłuższy niż analogiczny wskaźnik dla kobiet (średnio 4 godziny 37 minut dziennie).
W 2008 roku statystyczny Polak poświęcił na oglądanie telewizji 3 godziny i 26 minut dziennie, czyli blisko o 7 minut więcej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku największą widownię telewizyjną zgromadziła transmisja drugiej połowy meczu Austria – Polska podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.
Nadwaga i otyłość staje się narodowym problemem, niemal połowa Polaków (46%) ma nadwagę lub cierpi z powodu otyłości. Tylko 18% choć raz w życiu podjęło wysiłek mający na celu utratę na wadze.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, Polacy coraz chętniej prowadzą zdrowy tryb życia, jednak najbardziej jest to widoczne wśród osób wykształconych, mieszkających w miastach i cieszących się wysokim statusem majątkowym.
Jak wynika z raportu TNS OBOP przygotowanego na zlecenie firmy Adamed, organizatora programu „Serce na nowo”, Polacy nie zdają sobie sprawy, jak ważna w powrocie do zdrowia u osób cierpiących z powodu chorób układu krążenia jest aktywność zawodowa.
Polacy wydają się być nieracjonalni. Z badań TNS OBOP wynika, że większość z nas akceptuje argumenty za ograniczeniem wcześniejszych emerytur, a mimo to, mniej niż połowa jest za redukcją przywilejów emerytalnych.
6 na 10 Polaków słucha równie często muzyki polskiej i zagranicznej, a 84% badanych jest zdania, że przy odpowiednich dźwiękach łatwiej się odprężyć - wynika z badania „Preferencje muzyczne Polaków”, przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie STX JAMBOREE.
Prawie 40 proc. kobiet w roku 2007 używało preparatów poprawiających wygląd skóry, włosów i paznokci w kapsułkach lub tabletkach. Mężczyzn przyjmujących tego rodzaju preparaty było nieco ponad 7 proc. - wynika z badania OTC TRACK, prowadzonego przez TNS OBOP.
Ponad połowa Polaków powyżej 15 roku życia sięga po multiwitaminy. Od preparatów tego typu oczekują przede wszystkim dostarczenia kompletnego zestawu witamin w jednym produkcie, podaje TNS OBOP.
W Polsce telemedycyna jest jeszcze rzadkością. Dwie trzecie (65%) Polaków badanych przez TNS OBOP nigdy nie słyszało o istnieniu takich usług; a 67% nie wie o możliwości korzystania z nich w Polsce.