Od początku sezonu grzewczego, czyli od 1 października 2017 roku, Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 2 tys. zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których prawie 1,2 tys. osób zostało poszkodowanych. Niestety 34 osób nie udało się uratować.
Tylko okresie od 1 października 2015 roku do 24 lutego 2016 roku Państwowa Straż Pożarna już 3279 razy interweniowała w sytuacjach związanych z emisją tlenku węgla, 1879 osób uległo podtruciu, a 42 zmarły w wyniku zaczadzenia. Problem nie dotyczy tylko ludzi biednych – ostrzegają strażacy.
Chociaż 77% Polaków posiada w swoich domach urządzenia zasilane paliwem organicznym, to aż 60% nie zdaje sobie sprawy, że ze sprzętów tych może ulatniać się śmiertelnie szkodliwy tlenek węgla. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie w domu czujnika tlenku węgla.
Każdego roku około 100 osób umiera z powodu zatrucia tlenkiem węgla, który pochodzi z niesprawnych instalacji gazowych – podaje Państwowa Straż Pożarna. Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce tuż po zatruciach lekami i alkoholem.
Tlenek węgla to bezbarwny, bezwonny, niedrażniący oraz toksyczny gaz. Powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw organicznych, m.in. węgla, drewna, ropy, gazu ziemnego. CO jest całkowicie niewykrywalny dla ludzkich zmysłów, więc do śmiertelnych zatruć dochodzi niepostrzeżenie. Aby uniknąć ciężkiego zatrucia lub nawet śmierci, wystarczy niezbyt kosztowny czujnik.
Od początku września na Mazowszu tlenkiem węgla zatruły się 24 osoby – jednej nie udało się uratować. Liczba zatruć jest największa w sezonie grzewczym. Podczas ubiegłorocznej zimy zanotowano 223 zatrucia czadem – w 38 przypadkach czujniki zaalarmowały mieszkańców o unoszącym się gazie. Tlenek węgla to cichy zabójca, którego nie da się zauważyć ani wyczuć, lecz nie jesteśmy wobec niego bezbronni. Możemy zainstalować czujniki czadu, które wykryją zagrożenie.
W latach 2005-2011 przyjmowano do szpitali rocznie od 2557 do 5026 pacjentów zatrutych tlenkiem węgla. Koszt zdrowotny zatruć CO w Polsce wyraża się tysiącami osób tracącymi zdrowie i życie wskutek znanej i możliwej do uniknięcia trucizny. Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Od początku września strażacy odnotowali 342 zdarzenia związane z tlenkiem węgla. Choć to dopiero początek sezonu grzewczego, już 2 osoby straciły życie w wyniku zaczadzenia. Państwowa Straż Pożarna apeluje, by zadbać o stan techniczny urządzeń grzewczych oraz przewodów wentylacyjnych.
W statystykach zatruć tlenek węgla zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. W tym roku w Polsce odnotowano już ponad 600 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. W konsekwencji zmarło 14 osób, a ponad 200 zostało poszkodowanych. Jak bronić się przed bezwonnym zabójcą?
Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. W ostatnim sezonie grzewczym tlenek węgla zabił 106 osób. W tym roku - tylko od września 2012 r. do 6 grudnia 2012 r. - na skutek zaczadzenia zginęło już 21 osób. Tragedie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne - informuje Straż Pożarna.
Większość z nas zdaje sobie sprawę jak realne zagrożenie dla zdrowia niesie ze sobą postęp cywilizacyjny. Zwykłe mycie rąk, zabieg wpajany praktycznie od dziecka, traci na znaczeniu, gdy pod lupę weźmie się substancje obecne we wdychanym powietrzu. Niektóre z nich można spotkać nawet we własnym domu...
Tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka - jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujników tlenku węgla - radzą strażacy.
Co kilka dni w sezonie zimowej słyszymy, że ktoś zatruł się tlenkiem węgla. Tylko dzięki sprawnej akcji ratunkowej policji, pogotowia i straży pożarnej udaje się uratować część ofiar. Policja apeluje o rozważne korzystanie z piecyków gazowych i innych urządzeń grzewczych - tlenek węgla jest bardzo groźny.
Każdego roku wraz z początkiem okresu grzewczego w mediach pojawiają się informacje o przypadkach zatruć tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem. Jak wynika z danych straży pożarnej w efekcie niewłaściwej eksploatacji urządzeń i instalacji grzewczych co roku dochodzi do kilkudziesięciu zatruć śmiertelnych. Kilkadziesiąt zgonów, którym można byłoby zapobiec…
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca