Depresja to choroba dotykająca osoby w różnym wieku oraz o różnym stanie zdrowia. Naukowcy zaobserwowali jednak, iż na rozwój depresji bardziej narażeni są mężczyźni mający niski poziom testosteronu.
Mimo, że – jak wynika z badań – Polki nadal nie ufają Hormonalnej Terapii Zastępczej, coraz więcej pań sięga jednak po „hormony”, aby ułatwić sobie przejście tak trudnego etapu życia, jakim jest menopauza. Znacznie mniej mówi się za to o leczeniu hormonami panów przechodzących andropauzę, a i oni mają przecież „swoją” HTZ.
Mężczyźni w naszym starzejącym się społeczeństwie stanowią 41 procent ogółu populacji, z czego blisko trzy miliony to mężczyźni powyżej 64 roku życia. Jak się szacuje, dwie trzecie z nich ma problemy z oddawaniem moczu i odczuwa problemy z prostatą.
Zdecydowanie najbezpieczniejszą, zdaniem dr Artura Drzewieckiego z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, formą profilaktyki przerostu prostaty są preparaty roślinne - fitoterapeutyki. Udowodniono naukowo skuteczność tych preparatów w zapobieganiu raka prostaty i, co więcej, w zapobieganiu pozostałym nowotworom. Suplementy te ponadto obniżają ciśnienie i odbudowują nadwerężone ścianki naczyń krwionośnych, uelastyczniając je i chroniąc przed miażdżycą. Nie mają praktycznie skutków ubocznych, bo zawierają jedynie naturalne ekstrakty z nasion i liści: palmy sabal, pokrzywy, śliwy afrykańskiej czy lnu.
5 lipca rozpocznie się Festiwal Gwiazd Międzyzdroje, weźmie w nim udział ponad 100 polskich artystów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się projekcje filmów na plaży, wernisaże, koncerty i spektakle. Odsłoniętych zostanie też kilka ławek z dedykacjami dla polskich seriali.
Naukowcy badający przyczyny choroby Alzheimera zwrócili uwagę na zależność pomiędzy poziomem testosteronu, a rozwojem choroby. Z przeprowadzonych niedawno badań wykona, iż niski poziom tego hormonu sprzyja zachorowaniu na Alzheimera. Jeśli bardziej szczegółowe badania potwierdzą oraz wyjaśnią zaobserwowaną zależność być może w przyszłości możliwe będzie powstrzymanie rozwoju choroby dzięki specjalnej kuracji zwiększającej poziom testosteronu.
W chwili osiągnięcia wieku 40 – 55 lat, mężczyźni doświadczają zjawiska podobnego do kobiecej menopauzy. Jednak w przeciwieństwie do kobiet nie ma u nich jasnego sygnału takiego jak np. ustanie menstruacji, mówiącego o początkach przekwitania. Wspólny i występujący u obojga płci jest spadek poziomu hormonów: estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn. Zmiany zachodzące w ciele mężczyzny są stopniowe i mogą im towarzyszyć zmiany nastroju, zmęczenie, utrata energii, zmniejszenie pędu seksualnego oraz fizycznej aktywności.
Naukowcy odkryli, że upadki mężczyzn w podeszłym wieku mogą być spowodowane niskim poziomem testosteronu. Podejrzewają ponadto, że może być też sprawcą innych problemów zdrowotnych.
Większość przeprowadzonych badań pokazuje, że kobiety są bardziej podatne na depresję. Nie znaczy to jednak, że panowie nie cierpią z tego powodu. Może się tak wydawać, ponieważ mężczyźni są bardziej powściągliwi jeśli chodzi o ujawnianie swoich psychicznych słabości i z tego powodu mniejsza ich liczba szuka pomocy medycznej. Gdyby wszyscy mężczyźni przyznawali się do tego, że cierpią na depresję, wyniki statystyk nie różniłyby się zbytnio.