To nie pomyłka, kobiecy organizm także produkuje testosteron i potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej prowadzą do rozmaitych problemów zdrowotnych, także tych dotyczących osłabienia zdolności poznawczych.
Komórki kości przechodzą ciągły proces odnowy i do trzydziestego roku życia szybciej tworzą się niż ulegają niszczeniu. Później jednak jest odwrotnie, kobiety i mężczyźni zaczynają tracić tkankę kostną jako część naturalnego procesu starzenia się. Poprzez odpowiednie kroki możemy jednak zmniejszyć ryzyko osteoporozy i pomóc uniknąć złamania kości w późniejszym okresie życia.
Nawet najstarsi mężczyźni ciągle interesują się seksem. Jeśli pozostają wstrzemięźliwi, to zwykle z powodu choroby i braku partnerki, wskazują australijscy uczeni.
Wielu zadaje sobie pytanie, jak to się dzieje, że niektórzy mężczyźni długo pozostają aktywni seksualnie i nie narzekają na problemy z sercem, choć pozostałe elementy ich stylu życia nie odbiegają od cechujących tych panów, którzy unikają zbliżeń. Najwyraźniej nurtowało to włoskich uczonych, bo postanowili sprawdzić, jak się ma seks do chorób sercowo-naczyniowych.
Niski poziom testosteronu u starszych mężczyzn z zaburzeniami pamięci może stanowić sygnał rozwoju choroby Alzheimera, a także zwiększenia ryzyka rozwoju demencji związanej z wiekiem.
Kiedy dojrzały mężczyzna kupuje duży sportowy samochód lub szybki motocykl, wielu żartobliwie zauważa, że dopadł go właśnie „kryzys wieku średniego" ale badania wskazują, że to bardzo realny stan, a największą jego zmorą - zdaniem mężczyzn - są nie uwarunkowania mentalne, ale wypadanie włosów.
Mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu mogą przeżyć dłużej niż ich rówieśnicy mający mniejszą ilość męskiego hormonu, wynika z badań amerykańskich.
Większość badań dotyczących gospodarki hormonalnej dojrzałych mężczyzn skupia się na niedoborze testosteronu. Jak się jednak okazuje, wyższy poziom męskiego hormonu również stanowi zagrożenie dla panów w dojrzałym wieku.
Mężczyźni po czterdziestce sypiają gorzej, m. in. dlatego, że doświadczają spadku poziomu testosteronu - wynika z najnowszych badań.
Starsi mężczyźni z relatywnie niskim poziomem testosteronu są słabsi i bardziej narażeni na różne choroby.
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się, dlaczego mężczyźni mają tendencję do przekomarzań i zgryźliwych żartów, podczas gdy kobiety wolą się wspierać i wzajemnie chwalić? Za to wszystko odpowiadają hormony, wynika z badań opublikowanych w magazynie "British Medical Journal.
Pięknie wyglądająca kobieta może sprawić, że mężczyzna robi szalone rzeczy, pisze Siski Green z sagazone.
Dobre informacje dla wcześniej łysiejących panów. Naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy dość szybko tracą włosy, rzadziej chorują na raka prostaty, informuje BBC News.
Odkryto, że hormon, który kontroluje uwalnianie testosteronu, ma również wpływ na osłabienie pamięci u starszych mężczyzn. To znaczący przełom, twierdzą naukowcy.
Z andropauzą wiąże się spadek poziomu męskich hormonów. To zaś negatywnie wpływa na liczne funkcje organizmu mężczyzny. Procesu starzenia nie da się zatrzymać, można jednak spowolnić jego postępowanie. Tak jest podobnie w przypadku ilości testosteronu - styl życia może mieć znaczny wpływ na poziom tego hormonu w organizmie dojrzałego mężczyzny.