Zastanawiałeś się już, czy warto sporządzić testament? Jeśli nie, to teraz jest właściwa chwila. Dlaczego? Dlatego, że tylko poprzez testament możesz wyrazić swoją wolę, a z tego przywileju nie warto rezygnować.
Testament. Kojarzony z najsmutniejszymi momentami w życiu, z ostatecznym pożegnaniem z bliskimi. Unikamy mówienia, a nawet myślenia o nim. Tymczasem sporządzenie testamentu nie musi wiązać się z bliskością śmierci, zaś precyzyjne rozporządzenie majątkiem daje możliwość nie tylko wsparcia najbliższych nam osób, ale także projektów lub organizacji.
Jest ku temu wiele powodów. Testament umożliwia przede wszystkim podział majątku, ale nie tylko. Czas jego przygotowania może być również chwilą refleksji, która pozwoli dostrzec wszystko, co udało nam się w życiu osiągnąć. Na pewno warto go spisać i poświęcić moment, aby zastanowić się, kogo chcielibyśmy wesprzeć swoim majątkiem.
Testament to pewny i bezpieczny sposób, aby w przyszłości przekazać swoje dobra najbliższym i zadbać o ich stabilizację finansową. Niestety zaledwie 13% Polaków decyduje się spisać testament. Dlatego UNICEF Polska uruchamia nowy program „PONADCZASOWI”, w którym między innymi zachęca Polaków do zabezpieczenia swoich bliskich poprzez sporządzanie testamentów.
W Polsce nadal pokutuje przekonanie, że testament sporządzają osoby starsze lub ciężko chore. Nic dziwnego, że najchętniej odsuwamy przygotowanie takiego dokumentu na bliżej nieokreśloną, ale jak najbardziej odległą przyszłość. Jednak niesłusznie – dopóki żyje spadkodawca testament nie wywołuje skutków prawnych. Spadkodawca może dowolnie dysponować swoim majątkiem, może testament zmienić, odwołać lub sporządzić kolejny.
W Polsce nadal pokutuje przekonanie, że testament sporządzają osoby starsze lub ciężko chore. Nic dziwnego, że najchętniej odsuwamy przygotowanie takiego dokumentu na bliżej nieokreśloną, ale jak najbardziej odległą przyszłość. Jednak niesłusznie – dopóki żyje spadkodawca testament nie wywołuje skutków prawnych. Spadkodawca może dowolnie dysponować swoim majątkiem, może testament zmienić, odwołać lub sporządzić kolejny.
Weszły w życie nowe, ułatwiające załatwianie międzynarodowych spraw spadkowych. Jest to szczególnie istotne dla tych obywateli polskich i ich rodzin, którzy wyjechali z Polski i zmienili swoje miejsce zwykłego pobytu na inne państwo członkowskie UE lub zamierzają to uczynić.
W sobotę trzynastego czerwca 2015, na terenie Parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana w Gdańsku odbył się trzeci Piknik Seniora. Nadrzędną ideą organizacji Pikniku Seniora jest edukacja obywatelska z naciskiem na podniesienie świadomości praw i zagrożeń.
Nadchodzi taki moment w życiu kiedy zaczynamy zastanawiać się co po naszym odejściu stanie się ze zgromadzonym przez nas majątkiem: samochodem, domem, kontem w banku. Zazwyczaj pierwsza myśl to: spiszę testament. I słusznie bo to wciąż najlepszy sposób na uporządkowanie naszych sprawa majątkowych na wypadek śmierci.
Zdarza się, że zmarły członek rodziny nie wymienia nas w testamencie. Czy wszystko jednak stracone? W dalszym ciągu mamy szansę na otrzymanie części jego majątku, w czym pomóc nam może tzw. zachowek. To jeden z kontrowersyjnych, ale przy tym mało znanych aspektów dziedziczenia. Na czym polega zachowek i ile można zyskać?
Zachowek, jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy. Jednak czy instytucja zachowku jest zgodna z ustawą zasadniczą?
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziam dziś został otwarty testament zmarłej 1 lutego Wisławy Szymborskiej. W swojej ostatniej woli Noblistka przekazała cały majątek na ustanowienie fundacji, ktorej celem ma być opieka nad spuścizną pisarki, ochrona i propagowanie jej literackiego i artystycznego dorobku.
Już 5 października rusza Notarialny Rejestr Testamentów. Rejestr zawierać będzie wyłącznie potwierdzenie, że dana osoba sporządziła lub zdeponowała testament w konkretnej kancelarii notarialnej. Za życia testatora nikt nie będzie mógł sprawdzić, czy sporządził on testament. Stanie się to możliwe dopiero po jego śmierci, po okazaniu aktu zgonu.
Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Nie oznacza to jednak, że spadek nie może być dziedziczony w całości z testamentu lub z ustawy albo w części z testamentu i w części z ustawy. Sposób dziedziczenia wiąże się z instytucją przyrostu i podstawienia oraz niegodności dziedziczenia.
Śmierć wywołuje określone skutki w sferze cywilnoprawnej, a więc ma również wpływ na sytuację majątkową innych osób. W wyniku tego, nieuchronnego zdarzenia, możemy stać się podmiotem praw i obowiązków, które niekoniecznie chcemy, albo i nie stać się spadkobiercami takich, które chcieliśmy. Zanim zadecydujemy czy warto dziedziczyć, powinniśmy zapoznać się ze składem majątkowym spadku, czy czasami długi nie stanowią jego większej części.