Trwa III edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Policzmy się”. Celem akcji jest zmiana wyobrażenia na temat choroby nowotworowej poprzez pokazywanie przykładów osób, które wygrały walkę z rakiem oraz zbudowanie społeczności wspierającej osoby chorujące na raka, a także ich rodziny i bliskich. Poprzez silną, solidaryzującą się ze sobą wspólnotę ma pozytywnie zagrzewać do walki z nowotworem i dodaje odwagi.
Robienie czegoś dla innych powoduje, że ludzie wystawiają samym sobie wysoką ocenę i dobrze oceniają zajmowane przez siebie „miejsce w świecie". Jak wynika z badań, drobne aktywności, takie jak pomoc w przyniesieniu zakupów starszej sąsiadce czy napisanie komuś liściku z podziękowaniami za przysługę, mogą stanowić skuteczne i tanie elementy terapii w depresji.
Choć nie mamy tak rozwiniętej tradycji picia kawy, jak Brazylijczycy czy Włosi, napój ten na stałe zagościł w naszym menu. Wielu ludzi od kawy właśnie zaczyna swój dzień i raczy się latte czy espresso zarówno na spotkaniach biznesowych, jak i w gronie przyjaciół. W związku z popularnością napoju, przeprowadzono już wiele badań dotyczących jego właściwości. Okazuje się, że jedną z nich jest działanie ochronne przed depresją.
Poznanie i uwzględnienie specyficznych parametrów chorego umożliwia dostosowanie terapii medycznej do każdego pacjenta i pozwala uzyskać optymalne rezultaty leczenia.
Siła niektórych melodii bywa znaczna. Pewne piosenki kojarzymy z najpiękniejszymi chwilami w życiu, inne z tymi najsmutniejszymi i ze zdziwieniem często spostrzegamy, że określony utwór bezwiednie wprawia nas w dobry lub zły nastrój - kojarzy się z rozmaitymi sytuacjami i stanami duszy, w jakich się w danym momencie znajdywaliśmy. Piosenka może działać jak sławne magdalenki Prousta, które wywołują reminescencje i wprawiają w określony nastrój.
„To, jak zdrowy/a czujesz się w seniorskich latach, może być zdeterminowane przez psychologiczną traumę, której doświadczyłeś/aś w dzieciństwie lub latach wczesnej młodości. W swojej praktyce zawodowej wielokrotnie obserwowałam, jak różne rodzaje traumy - od wypadków samochodowych po fizyczne znęcanie się - oddziałują na poczucie własnej wartości i możliwość budowania zdrowych relacji z innymi. Doświadczenie traumy może mieć jednak także wpływ na zdrowie fizyczne, czyni seniorów bardziej podatnymi na choroby", mówi terapeuta i doradca Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com.
Przeprowadzone niedawno przez naukowców z jerozolimskiego Hebrew University badania dowodzą, że dorastające dzieci, które spędzają czas z dziadkami, rzadziej sprawiają kłopoty wychowawcze i radzą sobie lepiej niż rówieśnicy pozbawieni tych kontaktów.
Schizofrenia dotyka 1% społeczeństwa. Postawa wobec choroby ma duże znaczenie dla powodzenia terapii. Osoba chora powinna podjąć leczenie, współpracować z lekarzami oraz terapeutami.
Ośrodek psychoterapeutyczno-szkoleniowy "POZA CENTRUM" w Warszawie zaprasza do udziału w zamkniętej Grupie Rozwoju Osobistego i Umiejętności Interpersonalnych DLA KOBIET. W programie: psychologiczna praca z wyglądem, zarządzanie złością i innymi trudnymi emocjami, siła i słabość w relacjach, poszukiwanie indywidualnego wzorca kobiecości i wnoszenie go do świata, budowanie szczęśliwych związków i in... - plus przestrzeń na pracę z tematami wnoszonymi przez uczestniczki
Porozmawiajmy o zdrowiu to cykl debat popularyzujących najnowsze metody zapobiegania różnym groźnym chorobom cywilizacyjnym (między innymi nowotworowym, chorobom układu krążenia, otyłości). Dnia 28 maja 2008 roku o godzinie o 18:00 w Sali Tarasowej Pałacu Pugetów w Krakowie odbędzie się czwarte już spotkanie z cyklu.
Specjalnie dla pacjentów została uruchomiona infolinia na temat niedokrwistości towarzyszącej chorobom nowotworowym.
„Nowy rodzaj lekarza”- tak określa się doktor Jay Parkinson, który dość oryginalnie prowadzi terapię: najpierw odwiedza pacjentów w domach, bądź biurach, a następnie kontynuuje leczenie porozumiewając się chorymi poprzez czat, pocztę elektroniczną lub kamerę internetową.
Według specjalistów polski system ochrony zdrowia psychicznego w Polsce jest niedoinwestowany, słabo dostępny i nie odpowiada współczesnym standardom i potrzebom społecznym. Ponadto brakuje lekarzy specjalistów, a pacjenci mają ograniczony dostęp do nowoczesnych leków - informuje "Życie Warszawy".
Apatia, brak motywacji, bezsenność to częste objawy stresu lub przemęczenia, niekiedy mogą to być także symptomy depresji. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w zachowaniu bliskiej Ci osoby zrób wszystko co w Twojej mocy, aby jej pomóc. Depresja to poważna, ale uleczalna choroba.
Polscy internauci będą mogli wkrótce odwiedzić stronę w całości poświęconą badaniom klinicznym w dziedzinie onkologii i hematologii. Twórcy portalu zamierzają umożliwić użytkownikom wymianę opinii na forum oraz zadawanie pytań lekarzom.