Umiarkowane, a także forsowne ćwiczenia łagodzą objawy lęku, nawet gdy zaburzenie ma charakter przewlekły, mówią uczeni z Uniwersytetu w Göteborgu.
Niemal każdy od czasu do czasu się martwi. Kiedy jednak zamartwianie się staje się natrętne i obsesyjne, ingeruje w życie danej osoby i zagraża relacjom z innymi, mówią psychologowie.
Nowe badanie wskazują, że seniorzy mogą skuteczniej stracić na wadze, jeśli jednocześnie przy pomocy dietetyków przechodzą terapię behawioralną.
Każdy, kto kiedykolwiek podejmował próbę odchudzania się, wie, że kluczem do sukcesu jest nie tylko odpowiednio ułożona dieta i plan treningowy, ale – przede wszysktim – ich przestrzeganie i właśnie to staje się ogromnym wyzwaniem.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, depresja to powszechne zaburzenie psychiczne, charakteryzujące się uporczywym smutkiem i utratą zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność, w połączeniu z niemożnością wykonywania codziennych obowiązków przez co najmniej dwa tygodnie. To jednak bardzo ogólny opis, a depresja może przybierać rozmaite postacie. Sprawdź, jakie.
Trichotillomania, czyli kompulsywne wyrywanie włosów, to zaburzenie związane ze stresem i lękiem. Może prowadzić do oszpecenia i nasilenia problemów psychicznych.
Arystoteles pisał, że człowiek to „zoon politikon", czyli „zwierzę społeczne" i wydaje się, że adekwatnie oddał naszą sytuację, bo niewielu z nas chce żyć w samotności. Do pewnego stopnia chyba każdy niepokoi się możliwością odizolowania, czasem ta obawa jest jednak bardzo silna, wręcz chorobliwa - wówczas mówimy o monofobii.
Zgromadzone dane wskazują, że terapia poznawczo-behawioralna (cognitive behavioural therapy, CBT) jest pomocna u osób w podeszłym wieku, które zmagają się z ciężką lub umiarkowaną depresją, dystymią i innymi podobnymi zaburzeniami. Stanowi kolejną na liście metod radzenia obie z wymienionymi dolegliwościami.
Sezonowe zaburzenie afektywne (seasonal affective disorder, SAD) to niedawno rozpoznana choroba związana z jesienno-zimową porą roku. Zachorowania przypadają przede wszystkim na październik i listopad, a złe samopoczucie utrzymuje się do marca, a nawet kwietnia.
Już niewielki ból pleców zakłóca codzienność, przeszkadza w pracy i sprawia, że odczuwa się duży dyskomfort. Nowe badania prowadzone w Warwick Medical School na Uniwersytecie w Warwick wykazały, że istnieją sposoby, aby zmniejszyć intensywność bólu pleców bez uciekania się do leków lub operacji.
Bezsenność definiuje się na ogół jako zbyt małą ilość snu występującą co najmniej trzy razy w tygodniu. Nie jest prawdą, że z powodu bezsenności cierpią tylko młodzi, zabiegani i zestresowani ludzie- starszym osobom również nieobce jest to schorzenie. Zbyt wczesne budzenie się, kłopoty z ponownym zaśnięciem, są nie tylko uciążliwe, przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, lecz także przyczyniają się do obniżenia odporności. Liczba osób zmagająca się z bezsennością wciąż rośnie, obecnie w Polsce jest to ok. 35 proc. populacji.