Zdecydowana większość ludzi prowadzi ze sobą nieustanną rozmowę, to wewnętrzny głos, który odgrywa ważną rolę w ich codziennym życiu. Jednak od 5 do 10 procent populacji nie ma takiego samego doświadczenia wewnętrznego głosu i trudniej im wykonywać pewne zadania pamięci werbalnej, jak pokazują nowe badania.
Rodzaj terapii, który polega na stosowaniu pola magnetycznego na obie strony mózgu, jest skuteczny w szybkim leczeniu depresji u pacjentów, u których standardowe metody leczenia okazały się nieskuteczne.
Interwencje medyczne i behawioralne, a także ich połączenie, doprowadziły do znaczącego osłabienia uczucia zmęczenia u osób ze stwardnieniem rozsianym, mówią eksperci z University of Michigan.
W Wielkiej Brytanii opracowano Green Social Prescribing, czyli praktykę wspierania osób z problemami ze zdrowiem psychicznym za pomocą aktywności na łonie natury. Skierowania zazwyczaj pochodzą od lekarzy rodzinnych, zespołów zdrowia psychicznego lub pracowników socjalnych, ale ludzie mogą również zgłaszać się sami. Istnieje wiele różnych rodzajów działań i terapii tego rodzaju, w tym ochrona środowiska, ogrodnictwo ćwiczenia lub terapie słowne na świeżym powietrzu.
Czy interwencja psychologiczna może pomóc kobietom przystosować się do stresu związanego z rakiem piersi? Wydaje się, że krótki, pięciotygodniowy program może mieć korzystny wpływ na pacjentki zmagające się ze stresem związanym z diagnostyką i operacją raka piersi.
Chociaż terapia hormonalna zastępcza (HTZ) jest najczęściej zalecaną metodą leczenia objawów menopauzy, trwają badania nad alternatywami, zwłaszcza nad opcjami niefarmakologicznymi. Terapię poznawczo-behawioralną proponowano już wcześniej jako metodę niskiego ryzyka w leczeniu uderzeń gorąca, ale teraz ustalono, że może ona też skutecznie łagodzić inne objawy menopauzy.
Rozmowy terapeutyczne ze specjalistą kosztują znacznie więcej i zajmują więcej czasu niż przyjęcie niedrogiej pigułki antydepresyjnej. Jednak nowe badanie pokazuje, że w przypadku osób z nową diagnozą ciężkiej depresji koszty i korzyści obu podejść po pięciu latach zrównują się.
Psychoterapia w zespole lęku napadowego daje dobre rezultaty, a jej efekty są trwałe, mówią eksperci z Uniwersytetu w Lund w Szwecji. Dwa lata po leczeniu u 70 procent pacjentów nastąpiła wyraźna poprawa, a u 45 procent nastąpiła remisja.
Na Uniwersytecie Otago opracowano aplikację, która może pomóc ludziom na całym świecie cierpiącym z powodu strachu przed lataniem, igłami, wysokością, pająkami, czy psami.
Joga łagodzi objawy zespołu lęku uogólnionego, dolegliwości związanej z ciągłą nerwowością i zamartwianiem się.
Problemy mentalne moga być skuteczniej leczone, jeśli leczenie poznawczo-behawioralne jest wpsierane specjalną aplikacją na smartfon.
Okres jesienno-zimowy wiąże się z krótszymi dniami, mniej przychylną aurą, określonymi modyfikacjami codziennej rutyny spowodowanymi niesprzyjającą pogodą. To wszystko sprawia, że opisywany sezon wiąże się z osłabieniem nastroju. Różni eksperci radzą, jak sobie poradzić z depresyjnym samopoczuciem.
Bezsenność często nie jest rozpoznawana przez lekarzy, a nieleczona ma ważne konsekwencje dla zdrowia. Takie wnioski wysuwają autorzy raportu medycznego opublikowanego w dziale Online First magazynu The Lancet.
Stres i zaniepokojenie zwiększają ryzyko zachorowania na zespół jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome - IBS).
Według najnowszych kanadyjskich badań, tabletki nasenne zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci u osób zażywających je o około 30% w porównaniu do tych, którzy nie biorą wspomnianych środków.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca