W stosunku do wielu chorób upośledzających i śmiertelnych istnieją dowody przedkliniczne i kliniczne wskazujące na potencjał leczniczy terapii genowej. Niestety ograniczenia obecnych technologii transferu genów nie pozwoliły na udane próby, a nawet doprowadziły do poważnych, niekorzystnych skutków ubocznych w czasie ich przeprowadzania.
Naukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych, zidentyfikowali 287 genów człowieka, które wykorzystuje wirus grypy, aby nas zarazić. Co ważne, wiele genów jest wykorzystywanych przez różne szczepy wirusa grypy. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature naukowcy sugerują, że wirus będzie walczyć, aby zyskać odporność na leki blokujące działanie tych genów u człowieka.
Naukowcy od lat starają się opracować sposób na zredukowanie bólu towarzyszącego różnym schorzeniom. Być może przełomem okaże się odkrycie amerykańskich badaczy.
Naukowcy opracowali nową i - jak się wydaje - bardzo skuteczną metodę walki z chorobą Parkinsona, polega ona na genetycznej modyfikacji komórek mózgowych dzięki wstrzyknięciu nieszkodliwego wirusa zawierającego odpowiedni gen.
Nowotwór piersi odnawia się u jednej trzeciej pacjentek - zwracają uwagę naukowcy szukający sposobu na powstrzymanie rozwoju choroby. Brytyjskim naukowcom udało się odkryć gen odpowiedzialny za odnawianie się raka piersi. Dzięki tej wiedzy naukowcy chcą opracować lek zapobiegający nawrotom choroby.
Badacze z National Cancer Insitute poinformowali ostatnio, że sukcesem zakończyła się nowatorska terapia zastosowana na dwóch pacjentach chorych na nowotwór skóry.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca