Problemy z radzeniem sobie ze złością mogą mieć poważne konsekwencje dla osoby dotkniętej tym zaburzeniem i jej bliskich. Centrum Badań Psychiatrycznych w Karolinska Institutet w Szwecji pokazuje, że czterotygodniowa terapia prowadzona przez Internet może pomóc osłabić złość i agresję.
Czy interwencja psychologiczna może pomóc kobietom przystosować się do stresu związanego z rakiem piersi? Wydaje się, że krótki, pięciotygodniowy program może mieć korzystny wpływ na pacjentki zmagające się ze stresem związanym z diagnostyką i operacją raka piersi.
Dzieci rozwiedzionych rodziców częściej się rozwodzą niż te, które dorastały w pełnych rodzinach- a wyjaśnieniem mogą być tutaj czynniki genetyczne, mówią eksperci.
Świadomość własnych emocji i stanów mentalnych mogą pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia psychicznego.
Teranostyka, czyli ścisłe połączenie diagnostyki i terapii w celu dobrania do potrzeb konkretnego pacjenta celowanego leczenia - bezpiecznego i skutecznego jednocześnie, to przyszłość medycyny – w tym medycyny nuklearnej. Medycyna personalizowana, teranostyka i medycyna precyzyjna to obecnie najczęściej powtarzane pojęcia, charakteryzujące medycynę przyszłości. Filozofia teranostyczna będzie coraz bardziej powszechna, zwłaszcza w onkologii – prognozują eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
Wielu z nas jako małe dzieci uwielbiało tworzyć kolorowe obrazki z zarysów zawartych w kolorowankach. Było to i zabawą, i rozwijającym zajęciem. Jako dorośli również powinniśmy oddawać się takiej rozrywce, bo istotnie może nam poprawić humor.
Czasami zabieg medyczny nie tylko nie przynosi oczekiwanego rezultatu ale nawet prowadzi do pogorszenia stan pacjenta. Jak wygląda odpowiedzialność lekarzy za błąd medyczny? Czy można liczyć na odszkodowanie?
W całej Europie odnotowywany jest wzrost liczby przypadków związanych z chorobami przewlekłymi, takimi jak nowotwory czy choroba Alzheimera, ze względu na wydłużenie średniej życia i zmiany w jego trybie. Zasadniczo to badania biomedyczne mają doprowadzić do odkryć, które pozwolą zaoferować nowe terapie i rozwiązania diagnostyczne. Często ograniczają się one jednak zbyt długo do laboratorium, co stwarza opóźnienia w docieraniu do chorych w potrzebie.
Słowo seks kojarzy się z namiętnością, przyjemnością, intymnością, radością. Wiadomo jednak, że w stałych związkach wraz z czasem w tej dziedzinie może „wiać nudą". Nic dziwnego. Na początku znajomości wszechobecna euforia odpowiada za silne doznania, także sferze intymnej. Później trzeba o te emocje zawalczyć.
Choroba przewlekła, taka jak cukrzyca, charakteryzuje się tym, że okresy dobrego samopoczucia w procesie leczenia mogą przerywać dni osłabienia, pogorszenie stanu zdrowia, w tym powikłania (jak zespół stopy cukrzycowej). W takich sytuacjach osoba chora może być pełna zwątpienia w sens dalszych starań i przestrzegania zasad przekazanych przez lekarza. Dlatego wsparcie bliskich może być najsilniejszym motywatorem do kontynuowania leczenia – mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog.
Trwa III edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Policzmy się”. Celem akcji jest zmiana wyobrażenia na temat choroby nowotworowej poprzez pokazywanie przykładów osób, które wygrały walkę z rakiem oraz zbudowanie społeczności wspierającej osoby chorujące na raka, a także ich rodziny i bliskich. Poprzez silną, solidaryzującą się ze sobą wspólnotę ma pozytywnie zagrzewać do walki z nowotworem i dodaje odwagi.
Robienie czegoś dla innych powoduje, że ludzie wystawiają samym sobie wysoką ocenę i dobrze oceniają zajmowane przez siebie „miejsce w świecie". Jak wynika z badań, drobne aktywności, takie jak pomoc w przyniesieniu zakupów starszej sąsiadce czy napisanie komuś liściku z podziękowaniami za przysługę, mogą stanowić skuteczne i tanie elementy terapii w depresji.
Choć nie mamy tak rozwiniętej tradycji picia kawy, jak Brazylijczycy czy Włosi, napój ten na stałe zagościł w naszym menu. Wielu ludzi od kawy właśnie zaczyna swój dzień i raczy się latte czy espresso zarówno na spotkaniach biznesowych, jak i w gronie przyjaciół. W związku z popularnością napoju, przeprowadzono już wiele badań dotyczących jego właściwości. Okazuje się, że jedną z nich jest działanie ochronne przed depresją.
Poznanie i uwzględnienie specyficznych parametrów chorego umożliwia dostosowanie terapii medycznej do każdego pacjenta i pozwala uzyskać optymalne rezultaty leczenia.
Siła niektórych melodii bywa znaczna. Pewne piosenki kojarzymy z najpiękniejszymi chwilami w życiu, inne z tymi najsmutniejszymi i ze zdziwieniem często spostrzegamy, że określony utwór bezwiednie wprawia nas w dobry lub zły nastrój - kojarzy się z rozmaitymi sytuacjami i stanami duszy, w jakich się w danym momencie znajdywaliśmy. Piosenka może działać jak sławne magdalenki Prousta, które wywołują reminescencje i wprawiają w określony nastrój.