Ponad 47 tysięcy osób zmarło w Europie w wyniku wysokich temperatur w 2023 roku, najcieplejszym roku w historii pomiarów na świecie i drugim najcieplejszym w Europie. Takie są szacunki badania przeprowadzonego przez Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal).
Sztuczna inteligencja (uczenie maszynowe), może dokładnie przewidzieć ryzyko pozaszpitalnego zatrzymania krążenia, wykorzystując dane czasowe i pogodowe.
Każdego lata tysiące ludzi umiera z powodu gorąca. Niemal w każdym przypadku można było uniknąć tragedii, gdyby wiedza o tym, jak zachowywać się w okresie upałów, była powszechna. Dla osób powyżej 60 roku życia letni skwar to sygnał alarmowy, aby zmienić codzienne nawyki.
Atmosferę spotkań towarzyskich często podkręcają ciekawie podane napoje alkoholowe takie jak wino, piwo czy modne drinki. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś do jakiej temperatury powinniście schłodzić trunki, by wydobyć z nich prawdziwą głębię smaku?
Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w Dziedzinie Medycyny i Fizjologii zostali trzej amerykańscy badacze: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young, za odkrycia dotyczące mechanizmów molekularnych kontrolujących rytm okołodobowy.
Słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak upały nie wpływają korzystnie na zdrowie. Szczególnie narażone w tym okresie są osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Wysokie temperatury mogą powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej tuż przed rozpoczęciem wakacji pośród Użytkowników meteovista.pl, dla Polaków wyjeżdżających na wakacje optymalną temperaturą jest 28°C. Warto nadmienić, że w Polsce w czasie letnich miesięcy średnia temperatura wynosi 23 stopnie.
Nadchodzą upały. W zachodniej i środkowej Polsce temperatura może osiągnąć w cieniu poziom ok. 35 stopni. Upały mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie narażeni są przewlekle chorzy oraz seniorzy.
Wschodnią część Polski dotknie fala upałów - ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Temperatura może osiągnąć w cieniu 35 stopni Celsjusza.
Rekordowe upały stanowią obciążenie nie tylko dla ludzi ale także dla zwierząt. Psy, koty i inni ulubieńcy znoszą wysokie temperatury równie źle jak ich właściciele. Należy więc także pamiętać o ułatwieniu im funkcjonowania w ekstremalnych warunkach.
Nadchodzą ekstremalne upały - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W woj. zachodniopomorskim został ogłoszony trzeci, najwyższy stopień zagrożenia przed zjawiskami pogodowymi. Temperatura może osiągnąć w cieniu poziom nawet 37 stopni. Tak wysokie upały stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie narażeni są przewlekle chorzy oraz seniorzy.
Już wkrótce tradycyjne, rtęciowe termometry zostaną wycofane ze sprzedaży – taki jest wymóg Unii Europejskiej
Przez zimowe miesiące z utęsknieniem czekaliśmy na pojawienie się słońca, niestety nadmiar pięknej pogody bywa męczący.
Szacuje się, że w naszym kraju na chłoniaka choruje 6 – 7 tysięcy osób, w skali światowej liczba ta wynosi ponad 1 milion ludzi. Stowarzyszenie "Sowie Oczy" zainicjowało kampanię "Zdemaskuj Chłoniaka".
W 2003 roku fala upałów zabiła ponad 30 tys. ludzi. Była to największa naturalna katastrofa w Europie. Kiedy ludzkie ciało jest narażone na temperaturę 42 stopni Celsjusza zaczyna się dosłownie gotować.