Zgodnie z raportem E-zdrowie oczami Polaków, który przygotowała firma LekSeek Polska, 75% osób w grupie wiekowej 50+ chciałoby otrzymywać receptę lekarską drogą elektroniczną, a niemalże 70% badanych w wieku powyżej 60 lat twierdzi, że rozwój telemedycyny, czyli formy świadczenia usług medycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, wpłynie pozytywnie na życie społeczne.
Na wizytę umówimy się on-line, receptę dostaniemy elektronicznie, a może nawet po jej wystawieniu to apteka przywiezie nam gotowe leki do domu lub dostarczy nam je dron - tak już niebawem może wyglądać opieka medyczna. Jak będziemy leczeni za 10 lat?
Nowe technologie znacząco zmieniają nasz styl życia. Do tego stopnia, że to, co niegdyś było charakterystyczne dla określonego wieku, przestaje mieć znaczenie. Rozwój techniki znacznie rozwinął nasze możliwości i osłabił ograniczenia wynikające z postępującego procesu starzenia się.
Na I Oddziale Kardiologiczno-Angiologicznym Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Ustroniu uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą. To kolejna w województwie śląskim placówka, która włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej LIFENET.
Chore serce w połączeniu z upałem to w mniemaniu wielu tykająca bomba. Osoby starsze, narażone na dolegliwości związane z układem krążenia, najczęściej więc zostają w domach, przed telewizorem, rezygnując choćby ze spotkań z przyjaciółmi. Nie musi tak być. Rozsądek w parze z profilaktyką zdrowotną to recepta na aktywnie spędzone lato. Wszystko jednak pod czujnym okiem lekarza.
W Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą. To druga w województwie placówka, która włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej Lifenet.
Mija sześć lat od uruchomienia pierwszej w Polsce Medycznej Stacji Odbiorczej - serca systemu telemedycyny ratunkowej Lifenet. Obecnie na terenie naszego kraju takich serc bije aż 45.
W Polsce telemedycyna jest jeszcze rzadkością. Dwie trzecie (65%) Polaków badanych przez TNS OBOP nigdy nie słyszało o istnieniu takich usług; a 67% nie wie o możliwości korzystania z nich w Polsce.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii będzie można skuteczniej pomóc ofiarom zawału serca.
W ciągu kilku najbliższych miesięcy duże prywatne kliniki będą oferowały usługi z zakresu telemedycyny. Za granicą są one już w dość powszechnym użytku, w Polsce korzysta z nich obecnie wąskie grono osób majętnych. Jednakże wkrótce abonament w wysokości około 100 zł miesięcznie da możliwość stałego kontaktu z lekarzem większej ilości ludzi.
Program Medical Care Continuity (Ciągłość Opieki Zdrowotnej) zapewniający monitoring szpitalny w domu pacjenta (tzw. hospitalizację domową) został projektem października Komisji Europejskiej.