Na koniec 2009 roku liczba stacjonarnych łączy szerokopasmowych wyniosła około 5,16 milionów. Względem 2008 roku przybyło 720 tysięcy łączy, co stanowiło przyrost w wysokości 16,3 proc. względem 2008 roku - podaje raport opracowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dostępność stacjonarnych usług szerokopasmowych w przeliczeniu na 100 mieszkańców wzrosła o 1,9 punktu procentowego w stosunku do 2008 roku i osiągnęła poziom 13,6 proc. Pomimo takiego przyrostu, Polska nadal znajduje się w europejskim ogonie, jeśli idzie o dostępność usług szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Polska należy do grupy państw o stosunkowo niedrogim dostępie do Internetu - wynika z analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W większości przypadków oferta cenowa TP i operatora alternatywnego plasuje się na poziomie niższym względem innych ofert zasiedziałych operatorów działających na terenie Unii Europejskiej.
Młodzi, niezależni, zamożni karierowicze, często aktywnie poszukujący partnerów i bez zobowiązań rodzinnych - tak media i kultura popularna przedstawiają przeciętnych mieszkańców wielkiego miasta. Można to jednak uznać za krzywdzący stereotyp, ponieważ według danych Głównego Urzędu Statystycznego w miastach mieszka ponad 3 miliony osób po 65. roku życia. Seniorzy i seniorki chcą być równoprawnymi i aktywnymi mieszkańcami dużych miast oraz korzystać z takich samych udogodnień, jak osoby kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat od nich młodsze. Jednak czy metropolie są przyjazne seniorom?
W warszawskim klubie Dekada odbyła się dziewiąta Gala „Mobile Internet”. Podczas uroczystości rozdano „Wirtualne Telefony” - nagrody za wybitne produkty i usługi wprowadzone na rynek w 2009 roku. Statuetka w kategorii Debiut Roku 2009 trafiła do firmy Emporia Telecom, którą wyróżniono za dostrzeżenie potrzeb seniorów.
Komisja Europejska oraz Parlament Europejski uzgodniły założenia reformy usług na rynku telekomunikacyjnym Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają wejść w życie już w przyszłym roku.Podstawowe założenia reformy to: zmiana operatora telefonu komórkowego w ciągu jednego dnia przy zachowaniu tego samego numeru, szybki internet bezpieczny dla dzieci i czytelne zasady mówiące kiedy można zablokować dostęp do sieci.
17 sierpnia polski Internet stał się pełnoletni. To właśnie 17 sierpnia 1991 roku uznaje się za symboliczną datę początku Internetu w Polsce.
Zmienia się numeracja strefowa Abonenckich Usług Specjalnych i numerów skróconych. Od 15 lutego przed czterocyfrowymi numerami telefonicznymi rozpoczynającymi się cyfrą 9, będziemy dodatkowo wybierać cyfrę 1.
Prezes UOKiK nałożyła na Pocztę Polską blisko 7 mln zł kary za nieterminowe dostarczanie przesyłek. Karę otrzymały także firmy Aster, Dialog i Tele2, które ograniczały prawa odbiorców usług telekomunikacyjnych. Za nieuczciwe praktyki zapłacą one łącznie ponad 7 mln zł kary.
Użytkownicy internetowego komunikatora Gadu Gadu mogą otrzymywać interesujące informacje dotyczące poradnictwa konsumenckiego z zakresu rynku telekomunikacyjnego, jak i pracy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, bezpośrednio na swoje GG. Wystarczy napisać wiadomość na numer GG 853.
Prezes UOKiK zakończył trzy postępowania przeciwko firmom telekomunikacyjnym wprowadzającym w błąd swoich klientów. Grzywnami ukarano operatora sieci telefonii komórkowej Orange – spółkę PTK Centertel, operatora sieci telefonii komórkowej Plus – spółkę Polkomtel oraz spółkę Tele2.
Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, Telekomunikacja Polska ma wkrótce wprowadzić tańszy abonament specjalnie dla osób najuboższych. Będą go mogli wykupić ci, którzy otrzymują zasiłki od ośrodka pomocy społecznej.