Kilka dotychczasowych badań wskazywało na możliwe powiązanie stosowania telefonów komórkowych z wyższym ryzykiem rozwoju guzów mózgu. Nowe 30-letnie analizy wskazują, że nie ma niebezpieczeństwa w korzystaniu z wszechobecnych dzisiaj komórek.
Dziś o telefonach pisze się zwykle w kontekście smartfonów – modeli z dotykowymi ekranami, zaawansowanymi aparatami fotograficznymi, procesorami i systemem operacyjnym. Jest jednak całkiem duża grupa odbiorców, która także korzysta z telefonów, ale o zgoła innych funkcjach. Mowa o osobach dojrzałych i seniorach. Czym więc powinien charakteryzować się dobry telefon dla seniora i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Dziś 63,7% gospodarstw domowych ma własne „cztery kółka”. Dekadę temu samochód miała co druga rodzina. Dla porównania 2015 roku smartfonem dysponowało 45,4% familii, aby w rok później ten odsetek podskoczył do 53,4%. Wciąż smartfony są mniej popularne niż auta. Jeśli jednak dynamika obserwowanych zmian się utrzyma, stan ten już niebawem się zmieni. Podobne zmiany widać w przypadku telewizorów, kamer i drukarek.
W ciągu roku liczba cyberataków wymuszających okup wzrosła ponaddwukrotnie, a liczba zainfekowanych smartfonów nawet trzykrotnie – wynika z raportu CERT Orange Polska. W 2016 roku zespół monitorujący bezpieczeństwo w sieci Orange notował blisko 50 poważnych incydentów bezpieczeństwa dziennie. Eksperci alarmują, że w tym roku cyberprzestępcy nie odpuszczą. Przewidują dalszy wzrost ataków z wykorzystaniem internetu rzeczy i mediów społecznościowych.
Brak kolejnego doładowania telefonu na kartę oznacza, że przepadają niewykorzystane środki. Czy czterej najwięksi operatorzy telekomunikacyjni naruszyli prawo? Wykażą to postępowania wszczęte przez szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK sprawdzi czterech największych operatorów telekomunikacyjnych: Orange Polska, P4, Polkomtel oraz T-Mobile Polska.
Ponad połowa Polaków (60%) deklaruje, że korzysta z telefonu przynajmniej raz na godzinę lub nawet co kilka, kilkanaście minut. Tylko co czwarty ankietowany uważa, że robi to najwyżej kilka razy dziennie, a zaledwie 13% bierze do ręki telefon raz lub dwa razy dziennie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PAYBACK, co trzeci Polak nie jest w stanie rozstać się ze swoim telefonem na 24 godziny.
Rozmowa przez telefon w trakcie prowadzenia samochodu może nieść za sobą nie tylko kosztowne, ale tragiczne konsekwencje. Tylko w 2014 roku, co czwarty wypadek spowodowany był używaniem telefonu w czasie jazdy – wynika ze statystyk policyjnych. 200 zł mandatu i 5 punktów karnych, utrata prawa jazdy i ryzyko spowodowania poważnych zdarzeń na drodze – to skutki rozmów telefonicznych w czasie prowadzenia auta.
W zdigitalizowanym świecie telefon komrókowy jest używany przez nas wielokrotnie w ciągu dnia, bo w istocie trudno się bez niego obejść. Korzystanie z niego nie jest domeną młodych, z „nosem w ekranie" chadzają dziś ludzie w każdym wieku i nie kontrolują poświęcanego na to czasu. Okazuje się zaś, że długie użytkowanie telefonu czy smartfonu może się wiązać z pewnymi problemami. Zobacz, jak może ci zaszkodzić „komórka".
Od soboty 30 kwietnia 2016 r. nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej, dzięki temu za połączenia roamingowe możemy płacić mniej. Za niewiele ponad rok opłaty roamingowe znikną, a za rozmowy w obrębie Unii będziemy płacić tyle samo, co za połączenia w kraju.
Chociaż często nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia, to zawdzięczamy mu prawidłowe działanie wielu urządzeń elektronicznych. Firmware znajdziemy w praktycznie każdym sprzęcie, z którego korzystamy na co dzień. Dlaczego słowo „aktualizacja” wywołuje wśród wielu użytkowników przerażenie?
3 grudnia mija 23 rocznica wysłania pierwszego SMS-a. Te krótkie wiadomości tekstowe powstały, aby informować użytkowników telefonów o awariach sieci. Choć dziś są wykorzystywane głównie w celach marketingowych, mogą odgrywać również ogromną rolę podczas sytuacji kryzysowych.
Senior i nowoczesne urządzenia mobilne? Wielu osobom zestawienie takie wydaje się abstrakcją, jednak i badania i praktyka wskazują, że osoby starsze doskonale dają sobie radę z obsługą najnowocześniejszych nawet tabletów, smartfonów czy czytników e-booków. Zwłaszcza jeśli uczą się ich używać w sposób spokojny i systematyczny. Objęta patronatem Senior.pl książka „Cyfrowy świat seniora. Smartfon, tablet i nie tylko” autorstwa Alicji Żarowskiej-Mazur zachęca do takiego właśnie poznawania mobilnych urządzeń i technologii.
Coraz mniej kierowców używa telefonów komórkowych podczas jazdy. Z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu korzysta niemal 3 procent polskich kierowców. Częściej za kierownicą rozmawiają panie.
Nie trzeba używać telefonu komórkowego, by osłabić swoją uwagę podczas prowadzenia samochodu. Już sam sygnał np. otrzymania wiadomości SMS zaburza koncentrację.
Czas poświęcony na korzystanie z telefonu jest adekwatnym wskaźnikiem objawów depresji.