Dziś w Warszawie zmarła Xymena Zaniewska - wybitna polska projektantka mody, architektka i scenograf. Miała 91 lat.
Zmarł Bogusław Kaczyński - dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, teoretyk muzyki, twórca telewizyjny, animator kultury, prezenter i autor wielu programów w TVP. Miał 73 lata.
Na przełomie stycznia i lutego na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie będziemy mieli okazję zobaczyć jedną z ostatnich premier pt. „Śmierć pięknych saren”. Spektakl powstał na podstawie zbioru opowiadań wydanego w 1971 r., autorstwa uznanego czechosłowackiego pisarza Oty Pavla. Opowiadania te autor pisał w ramach terapii po stwierdzeniu u niego zaburzeń psychicznych. Spektakle 21 i 28 stycznia oraz 2 lutego.
Dziś w Londynie zmarł Alan Rickman, brytyjski aktor o charaktyrystycznym rozpoznawalnym głosie, reżyser i scenarzysta, znany między innymi z roli Severusa Snape'a w filmowej adaptacji serii "Harry Potter" czy z komedii romantycznej "To właśnie miłość". Miał 69 lat.
Quentin Tarantino przyznał, że rozważa wyreżyserowanie "Nienawistnej ósemki" na potrzeby inscenizacji teatralnej.
Dziś wieczorem po raz 23. rozdane zostały Paszporty Polityki. Wśród laureatów znaleźli się między innymi Zespół studia CD Projekt RED, Marcin Świątkiewicz czy Magnus von Horn.
Anthony Hopkins i Ian McKellen wystąpią w telewizyjnym filmie "The Dresser" (Garderobiany).
"U cioci na imieninach" czy "Ta mała piła dziś"– to tylko kilka przebojów, które będzie można usłyszeć w Teatrze Żydowskim w czasie spektaklu muzycznego "Oberża pod złotym rogiem". Przedstawienie w reżyserii Szymona Szurmieja będzie można zobaczyć ostatni raz w tym roku. Spektakl wystawiany będzie 13, 14 listopada o godzinie 19:00 oraz 15 listopada o godzinie 18:00.
6. września nowohucka Aleja Róż stanie się sceną dla wielkiego, multimedialno-muzycznego widowiska. W ramach cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! odbędzie się wydarzenie Łaźnia Nowa – 10 x TAK – koncert będący z jednej strony sentymentalną podróżą po historii teatru, z drugiej - wspaniałym artystycznym przeżyciem.
Dziś w Warszawie po długiej chorobie zmarł Jerzy Kamas, wybitny polski aktor filmowy i teatralny znany między innymi z roli Stanisława Wokulskiego w serialu Lalka".
21 sierpnia odbędzie się w Toruniu ostatni tego lata spektakl z cyklu „Teatr na leżakach”. Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć „Wodewil Warszawski” – słowno-muzyczną opowieść o przedwojennej Warszawie w wykonaniu aktorów Teatru „Pijana Sypialnia”. Przedstawienie odbędzie się w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.
13 i 14 sierpnia w parku Starego Browaru odbędą się otwarte dla wszystkich przedstawienia teatralne. Nawiązywać one będą do przedwojennych teatrzyków ogródkowych, których ideą było dostarczenie widzom wytchnienia od codzienności, zapewnianego przez pełne energii i humoru występy aktorów, tancerzy i muzyków. Przedstawienia przygotował jeden z najgłośniejszych w Polsce teatrów niezależnych ostatnich lat, Pijana Sypialnia.
31 lipca w Gdańsku rozpocznie się Festiwal Szekspirowski. Jego uczestników czeka 10 dni intensywnych wrażeń teatralnych, podczas których spotykają się artyści, reżyserzy, animatorzy, krytycy, współtworząc platformę wymiany myśli ludzi kultury z różnych stron świata.
Do środy 24 VI potrwają w Warszawie 8. Juwenalia III Wieku. Przez trzy dni na dwóch scenach warszawskiego Klubu Hybrydy i Teatru Palladium wystąpi 3,5 tysiące seniorów z Uniwersytetów III Wieku z całej Polski. Śpiewają solowo, chóralnie, zespołowo, prezentują sztuki teatralne, a nawet tańczą.
Muzyka rozbrzmiewająca wśród najpiękniejszych toruńskich zabytków, pokazy teatrów ulicznych, uroczyste odsłonięcie Piernikowej Alei Gwiazd — to tylko część z atrakcji jakie czekają na mieszkańców Torunia oraz turystów podczas Święta Miasta. Tegoroczna edycja potrwa od 23 do 28 czerwca.