W warszawskim teatrze Rampa można już obejrzeć spektakl pt. „Klimakterium i już”. Jego autorka – Elżbieta Jodłowska określa go jako „coś pomiędzy kabaretem, musicalem a farsą”. Bohaterkami „Klimakterium” są cztery kobiety w wieku „menopauzalnym”. Autorzy chcą pokazać, że choć jest to czas dla kobiety trudny, nie musi być smutny i beznadziejny.
30 stycznia 1968 roku w Teatrze Narodowym odbyło się ostatnie publiczne przedstawienie „Dziadów” w inscenizacji Kazimierza Dejmka. Spektakl został zdjęty z afisza na polecenie najwyższych władz PZPR. Po spektaklu grupa studentów zorganizowała demonstrację, udając się pod pomnik Mickiewicza z transparentem „Żądamy dalszych przedstawień”. Protest przybrał wymiar publiczny – w efekcie doprowadził do „wypadków marcowych”, jednego z najpoważniejszych przesileń w dziejach PRL.
Kolejne spotkanie z cyklu „Teatr w Gazeta Café”, poświęcone zdjętemu przez cenzurę w 1968 r. spektaklowi „Dziady” w reż. Kazimierza Dejmka, odbędzie się 25 stycznia.
1-go stycznia w Domu Aktora Weterana w Skolimowie zmarła Irena Górska-Damięcka - aktorka i reżyser. Miała 98 lat.
TNS OBOP przeprowadził badania, których celem było m. in. zebranie informacji na temat opinii osób starszych o sobie, swoich problemach i pragnieniach. Okazuje się, że polscy seniorzy w wieku 60- 80 lat najchętniej spędzają wolny czas oglądając telewizję (60%). Ich aktywizacja jednak nie byłaby trudnym zadaniem, bo na pytanie „Gdyby ktoś zwrócił się do pana(i) z propozycjami zrobienia czegoś dla innych lub dla siebie, to biorąc pod uwagę swoją sytuację osobistą, zdrowotną rodzinną, czy podjął (ęła) by się pan(i) tego?” aż 72% respondentów odpowiedziało, że chętnie zgodziłoby się pomagać innym np. dzieciom, ludziom chorym, osobom niepełnosprawnym itp.
W Paryżu w wieku 83 lat zmarł najsłynniejszy mim świata. O śmierci poinformowała rodzina aktora.
Tylko nieco ponad połowa społeczeństwa miejskiego obejrzała film w kinie w ciągu ostatniego roku, jedna trzecia była w teatrze i 22 proc. w muzeum - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego „Operetka”. Statystyki w przypadku mieszkańców miasteczek oraz wsi są bardziej pesymistyczne – dwa razy rzadziej niż mieszkańcy wielkich miast uczestniczą oni w jakiejkolwiek formie życia kulturalnego.
W piątek w Gdańsku rozpoczął się XI Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. W trakcie imprezy, która potrwa do 11 sierpnia, odbędzie się dziewięć spektakli w wykonaniu teatrów polskich i zagranicznych.
Stanisława Celińska, powszechnie ceniona aktorka filmowa i teatralna, obchodziła wczoraj sześćdziesiąte urodziny.
Od maja 2006 roku do końca marca br. w poniedziałkowym paśmie Scena Jedynki – nawiązującej do tradycji Teatru Poniedziałkowego - TVP1 wyemitowała 21 spektakli. Z danych zebranych przez TNS OBOP wynika, że każde przedstawienie oglądało średnio 1,3 mln telewidzów. Udziały w rynku widowni wyniosły 10,1 proc.
20 stycznia we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka odbyły się pierwsze międzypokoleniowe warsztaty teatralne w ramach programu Łączymy Pokolenia. Blisko 50 osobowa grupa dziadków, babć, wnuków i rodziców, pod czujnym okiem instruktorów podejmowała pierwsze kroki na scenie, bawiąc się i poznając nawzajem.
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka jest organizatorem niecodziennych warsztatów teatralnych, które trwać będą od stycznia do lipca 2007 r. Myślą przewodnią spotkań jest współpraca oraz wzmocnienie więzi między seniorami i młodzieżą.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dziś w Warszawie Leon Niemczyk, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych starszego pokolenia.
W czwartek rusza Uniwersytet Szekspirowski - cykl wykładów poświęconych dramatom Szekspira - wspólny projekt Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Gazety Wyborczej.Inauguracja roku akademickiego i rozdanie indeksów odbędzie się 23 listopada 2006 o godz. 17:00 w siedzibie Instytutu Teatralnego w Al. Ujazdowskich 6 (pawilon przed Zamkiem Ujazdowskim).
Wybitna aktorka Barbara Krafftówna oraz reżyser operowy i scenarzysta prof. Józef Opalski otrzymali wczoraj w Warszawie z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina medale "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Teatrze Narodowym przed rozpoczęciem monodramu „Błękitny diabeł” o Marlenie Dietrich w reżyserii obu laureatów. Barbara Krafftówna zagrała w nim główną rolę.